F. Torberg: Tante Jolesch

Ze známé knihy Friedricha Torberga "Tante Jolesch oder der Untergang des Abendlandes in Anekdoten" čte rakouský herec Alois Frank.

Friedrich Torberg byl jedním z posledních, kdo mohl z vlastních vzpomínek vytvořit atmosféru dobového habsburského kulturního života a bohémského světa v Budapešti, Praze a Vídni. Osobnosti jako Franz Molnár, Egon Erwin Kisch, Anton Kuh, Egon Friedell a Alfred Polgar zde opět ožívají. A navíc ke slovu přicházejí i osoby neznámé: roztržitý učitel náboženství Grün, duchaplný advokát Sperber, redaktoři "Prager Tagblattes" a samozřejmě teta Joleschová, která komentuje běh světa po svém. Je to ale také kniha o kavárně a Franzi Molnárovi, posledním velkém bonvivánovi, jenž chtěl oslovit svět skrze okna kavárny. Byl posledním, jehož skrytý tlukot srdce byl ještě napájen rytmem zaniklé evropské elegance a posledním z doby, která ještě dovedla vytvářet individuality a v níž si individuality ještě mohly dovolit individualitami zůstat.

Vídeňský herec Alois Frank, známý mj. z některých epizod seriálu Tatort (Harald Krassnitzer), bude číst z této slavné knihy Friedricha Torberga (v němčině).

 

Contact

Liberec Research Library,

příspěvková organizace

Rumjancevova 1362/1, 460 53 Liberec 1

tel: 482 412 133, fax: 482 412 122,

e-mail: library@kvkli.cz

Město LiberecLiberecký kraj