Den vzpomínání na oběti holocaustu

den holocaustu a hrdinství

pondělí 28. 4. 2014, 14.00 až 18.00 hodin 

pořádá: Institut Terezínské iniciativy a Nadační fond obětem holocaustu ve spolupráci s Židovskou obcí Liberec a dalšími regionálními partnery

 

Jom ha-šoa 2014

 

Den holocaustu a hrdinství, hebrejsky „Jom ha-šoa ve ha-gvura“, je dnem, kdy se prostřednictvím občanských a náboženských obřadů vzpomíná na památku šesti milionů zavražděných Židů i na židovské hrdiny bojující proti nacistům, ale i další oběti nacistického rasového pronásledování.

Vzpomínková akce, veřejné čtení jmen obětí holocaustu, se bude letos konat v Praze a také v dalších pěti městech – Brně, Kutné Hoře, Olomouci, Sušici a Liberci.

Každý návštěvník či kolemjdoucí se tak může v tento den připojit ke vzpomínce na oběti holocaustu přečtením několika jmen ze seznamu transportovaných Židů a Romů do nacistických koncentračních táborů a ghett.

Letošním tématem jsou oběti holocaustu – žáci a spolužáci, kteří zmizeli ze tříd českých a moravských škol a nikdy se do nich nevrátili. I proto byla k akci vyhlášena výtvarná a literární soutěž pro žáky a studenty českých škol pod názvem „Mít své místo. Židé a Romové – naši spolužáci před holocaustem a dnes“. Vítězné práce této soutěže budou vystaveny na místech konání veřejného čtení.

Před budovou knihovny

 

Contact

Liberec Research Library,

příspěvková organizace

Rumjancevova 1362/1, 460 53 Liberec 1

tel: 482 412 133, fax: 482 412 122,

e-mail: library@kvkli.cz

Město LiberecLiberecký kraj