Keňa

z cyklu Knihovníci a přátelé knihovny cestují

úterý 28. 5. 2013, 17.00 hodin 

host: René Nekuda, spisovatel, učitel tvůrčího psaní, zahraniční dopisovatel, redaktor

Přednášející René Nekuda v roce 2005, ještě jak student gymnázia, vyhrál první tištěnou reality show v ČR “Hledá se dobrovolník do Keni”, kterou pořádal časopis Nový prostor.

Odjel, poznával všechny podoby této africké země a každodenně odesílal stránkové reportáže. Do paměti se mu vtisklo, že Keňa je barevná země plná protikladů. Keňa je chudá a bohatá země zároveň. V Keni jsou lidé až nepochopitelně vřelí, ale na druhou stranu měli ještě nedávno v ústavě, že manžel smí mlátit manželku. Nechal tam půlku srdce a našel si keňského přítele Bena.

Přednáška byla zaměřená hlavně na kontrasty chudoby a bohatství, rozdíly mezi venkovem a velkými městy, cestování a život v Keni. Neopomněl popsat život v největším africkém slamu Kiberu, který prostě nemůže nechat člověka chladným.

Keňu procestoval takřka celou, zmínil život v Nairobi a jeho okolí, v Mombase, na pobřeží Indického oceánu, u Viktoriina jezera, na malém rybářském ostrově Rusinga Island, v Masajské vesnici. Popsal zážitky z několikadenního safari ve dvou známých keňských národních parcích (Tsavo a Nairobi National Park). Přednášku ukončila dvě videa, jedno dokumentovalo otřesný život sirotků této země, druhé pak zoufalé osudy keňských žen, postižených chorobou AIDS. 

 

Contact

Liberec Research Library,

příspěvková organizace

Rumjancevova 1362/1, 460 53 Liberec 1

tel: 482 412 133, fax: 482 412 122,

e-mail: library@kvkli.cz

Město LiberecLiberecký kraj