KLUB NĚMECKÉHO FILMU - Emmas Glück (Emmino štěstí)

režie: Sven Taddicken, 103 min, 2006, německy s anglickými titulky

hrají: Jördis Triebel, Jürgen Vogel, Martin Feifel, Hinnerk Schöneman a další

Neobyčejný milostný příběh svéhlavé chovatelky prasat a neurotického vegetariána, o tom, že opravdové štěstí leží mnohem blíž, než si myslíme... Jürgen Vogel a nový objev německého filmového nebe roku 2006, Jördis Triebel, s lehkostí balancují na samém ostří mezi humorem a tragikou.

Prodavač aut Max nikdy nedělá nic bez rozmyslu. Až do okamžiku, kdy se dozví zničující diagnózu: rakovina v konečném stadiu. Jedná zkratovitě a svému příteli a šéfovi zároveň ukradne jeho pokladnu a Ferrari. Tím chce dojet až do Mexika, ale jeho plán se nezdaří. Po divoké honičce končí v ostré zatáčce, ze které vylítne přímo na Emmin statek a zde se roztříská. Emma žije sama na prohospodařeném statku svých předků, kde chová prasata. Zastává názor, že strach ze smrti je mnohem horší, než smrt samotná. Prasata proto vychovává s láskou a poráží způsobem jí vlastním: finální řez má v sobě něco něžného. Nejen proto je statek beznadějně zadlužen. Emma ukryje Maxe - i když ne zcela nezištně, neboť v autě našla ukradené peníze - a ukáže mu zcela nové perspektivy. Postupně se mezi nimi rozvíjí neobyčejný milostný příběh, příběh svéhlavé chovatelky prasat a neurotického vegetariána a čekatele na smrt. Bez ostychu před tragikou působí druhý film Svena Taddickena sice drasticky a hrubě, ale i procítěně a komicky.

 

Oba hlavní představitelé, Jördis Triebel a Jürgen Vogel, za svoje výkony obdrželi četná ocenění, mimo jiné Bavorskou filmovou cenu, cenu festivalu Filmfest München a nominaci na Německou filmovou cenu.

Milostné drama bylo natočeno podle románu Claudie Schreiberové, který byl přeložen již do devíti jazyků.

Film zařazujeme jako náhradu za snímek "Berlin is in Germany", který z důvodu vypršení licence bohužel již není k dispozici. Zároveň se tím neplánovaně připojíme k německé veřejnoprávní televizi ARD, která se od 17. do 23.11.2012 na svých televizních i rozhlasových stanicích věnuje unikátnímu projektu nazvanému "Život se smrtí". Ten zahrnuje nejrůznější dokumenty, reportáže, celovečerní filmy nebo debaty věnované tématu umírání a smrti, které jsou přirozenou součástí lidského života, ale příliš se o nich nemluví, což chce tento projekt pod heslem "Smrt nesmí být tabu" změnit.

plakát

 

Contact

Liberec Research Library,

příspěvková organizace

Rumjancevova 1362/1, 460 53 Liberec 1

tel: 482 412 133, fax: 482 412 122,

e-mail: library@kvkli.cz

Město LiberecLiberecký kraj