Poutnice ze Sans-Souci

drama, Francie/SRN s německými titulky

pondělí 28. 4. a 19. 5. 2014, 18.00 hodin 

pořádá: KVK v Liberci ve spolupráci s Goethe-Institutem Praha

 

Klub německého filmu

drama, Francie/SRN, 1982, 108 min, německy s německými titulky

režie: Jacques Rouffio

hrají: Romy Schneider, Michel Piccoli, Helmut Griem, Wendelin Werner, Mathieu Carrière, Gérard Klein, Maria Schell, Jean Reno a další

Slavný poslední film Romy Schneider, v němž se objevuje ve výborně ztvárněné dvojroli, za kterou byla nominována na Césara, stejně jako vynikající francouzský oscarový skladatel Georges Delerue a Gérard Klein jako herec ve vedlejší roli.

Film pojednává o problému rasové nesnášenlivosti a ideologického fanatismu, jichž jsme každodenními svědky. Spisovatel Joseph Kessel, podle jehož románu film vznikl, vědom si dějinné neschopnosti tento problém zlikvidovat, situoval příběh Maxe Baumsteina do dvou časových rovin - do období nástupu fašismu v Německu a do současnosti.

Paříž, 1981. Dobře situovaný invalidní ženevský podnikatel a aktivista za lidská práva Max Baumstein (M. Piccoli) hodlá při návštěvě Paříže, konané u příležitosti tiskové konference o plánech jeho hnutí, navštívit také paraguajského velvyslance Federica Lega (M. Carrière) ve věci propuštění jedné z mírových aktivistek. Max však velvyslance během návštěvy zdánlivě bezdůvodně zastřelí. Před procesem vypráví své ženě Lině (R. Schneider), co jeho činu předcházelo. V Berlíně roku 1933 nacisté chladnokrevně zabili jeho otce. Elsa (R. Schneider), manželka vydavatele Michela Wienera (H. Griem), který bude deportován do koncentračního tábora, se židovského chlapce Maxe (W. Werner) ujala. Společně s ním utíká do Paříže, kde se obrací na německého diplomata Rupperta von Leggaerta (M. Carrière). Stráví s ním noc a podaří se jí tak dosáhnout osvobození svého muže, kterého má potkat před barem Sans-Souci. Netuší však, že německý diplomat, který je nynějším o mnoho let starším paraguajským velvyslancem, připravil na oba krutou past…

Romy Schneider věnovala film svému synovi Davidovi, který tragicky zemřel roku 1981 ve věku čtrnácti let a ve filmu měl původně hrát, a také jeho otci. Její slzy ve filmu jsou skutečné. Scéna s ní a chlapcem hrajícím na housle byla dokonce tak emotivní, že při natáčení rozplakala i celý štáb. Romy Schneider zemřela necelé dva měsíce po premiéře filmu.

V rámci dvouměsíční výstavy „Životní pouť“ bude film v květnu výjimečně reprízován.

velký sál, 2. patro

 

Contact

Liberec Research Library,

příspěvková organizace

Rumjancevova 1362/1, 460 53 Liberec 1

tel: 482 412 133, fax: 482 412 122,

e-mail: library@kvkli.cz

Město LiberecLiberecký kraj