Lotte Reinigerová - Tanec stínů

Klub německého filmu

dokument z roku 2013, německy s německými titulky

pondělí 18. 9. 2017, 18.00

pořádá: KVK v Liberci ve spolupráci s Goethe-Institutem Praha

 

 

dokument, 2013, 60 min, německy s německými titulky

scénář a režie: Susanne Marschall, Rada Bieberstein a Kurt Schneider

Nový portrét průkopnice uměleckého trikového filmu, která se svými příběhy slavila úspěchy mnohem dříve než první dáma animovaného filmu Hermína Týrlová.

Nikoli Walt Disney, jak bývá mylně uváděno, ale německá režisérka a animátorka Lotte Reinigerová je autorkou prvního dochovaného celovečerního animovaného filmu v historii kinematografie. Již ve 20. letech minulého století spatřil světlo světa její fantaskní příběh Dobrodružství prince Achmeda, natočený vzácně používanou technikou stínové animace. Z černého papíru dokázala vytvořit dokonalé plošné siluety v podobě filigránských krajek se všemi jemnými detaily.

Tento unikátní dokument o u nás téměř neznámé umělkyni by si rozhodně neměli nechat ujít především fanoušci filmového umění, které nepochybně velmi potěší. Součástí dokumentu jsou také dochované rozhovory s Lotte Reinigerovou z let 1979 a 1980. Dozvíme se mnoho zajímavostí z jejího života, mj. že filmové a divadelní umění milovala od dětství a již v éře němého filmu byla oslovena ohledně výroby několika reklam, např. pro firmu Nivea, kterou také uvidíme.

 

vstup volný

Velký sál, 2. patro

 

 

Contact

Liberec Research Library,

příspěvková organizace

Rumjancevova 1362/1, 460 53 Liberec 1

tel: 482 412 133, fax: 482 412 122,

e-mail: library@kvkli.cz

Město LiberecLiberecký kraj