KLUB NĚMECKÉHO FILMU - Emmas Glück (Emmino štěstí)

režie: Sven Taddicken, 103 min, 2006, německy s anglickými titulky

hrají: Jördis Triebel, Jürgen Vogel, Martin Feifel, Hinnerk Schöneman a další

Neobyčejný milostný příběh svéhlavé chovatelky prasat a neurotického vegetariána, o tom, že opravdové štěstí leží mnohem blíž, než si myslíme... Jürgen Vogel a nový objev německého filmového nebe roku 2006, Jördis Triebel, balancují na samém ostří mezi humorem a tragikou s lehkostí.

Prodavač aut Max nikdy nedělá nic bez rozmyslu. Až do okamžiku, kdy se dozví zničující diagnózu: rakovina v konečném stadiu. Jedná zkratovitě a svému příteli a šéfovi zároveň ukradne jeho pokladnu a ferrari. Tím chce dojet až do Mexika, ale jeho plán se nezdaří. Po divoké honičce končí v ostré zatáčce, ze které vylítne přímo na Emmin statek a zde se roztříská. Emma žije sama na prohospodařeném statku svých předků, kde chová prasata. Zastává názor, že strach ze smrti je mnohem horší, než smrt samotná. Prasata proto vychovává s láskou a poráží způsobem jí vlastním: finální řez má v sobě něco něžného. Nejen proto je statek beznadějně zadlužen. Emma ukryje Maxe - i když ne zcela nezištně, neboť v autě našla ukradené peníze - a ukáže mu zcela nové perspektivy. Postupně se mezi nimi rozvíjí neobyčejný milostný příběh, příběh svéhlavé chovatelky prasat a neurotického vegetariána a čekatele na smrt. Bez ostychu před tragikou působí druhý film Svena Taddickena sice drasticky a hrubě, ale i procítěně a komicky.

Oba hlavní představitelé, Jördis Triebel a Jürgen Vogel, za svoje výkony obdrželi četná ocenění, mimo jiné Bavorskou filmovou cenu, cenu festivalu Filmfest München a nominaci na Německou filmovou cenu.

Milostné drama bylo natočeno podle románu Claudie Schreiberové, který byl přeložen již do devíti jazyků.

 

Contact

Liberec Research Library,

příspěvková organizace

Rumjancevova 1362/1, 460 53 Liberec 1

tel: 482 412 133, fax: 482 412 122,

e-mail: library@kvkli.cz

Město LiberecLiberecký kraj