Jordánsko - království skalních chrámů a mrtvého moře

přednáška z cyklu Knihovníci a přátelé knihovny cestují

středa 23. 4. 2014, 18.00 hodin 

hosté: Petr Kvarda a Pavel Chlum

 

Hodinu a půl dlouhá přednáška. Cestovatelé Petr Kvarda a Pavel Chlum posluchače provedou arabským královstvím plným strmých údolí a laskavých lidí.
Z mezinárodního letiště královny Alia se ještě za noci přesouvají na východ slunce k biblické hoře Nebo, odkud shlédnou na Mrtvé moře a biblické město Sodoma. Po prohlídce nejstarší mapy Palestiny z roku 542 v kostele sv. Jiří v Madabě přejíždí do termálních lázní v Ma´In, kde si užijí očistu ve vodopádu o teplotě 65°C. Po té si zaplavou v Mrtvém moři a na jeho břehu si vyzkouší místní vyhlášený bahenní zábal. Další den vyraží na adrenalinovou túru proti proudu řeky ve Wádí Mudjib a odpoledne už se ocitají o 1600 metrů výše u křižáckého hradu Karak. Nohy si protáhnou v národní rezervaci Daná, odkud se po klikaté silnici dopraví k nejznámějšímu Jordánskému skalnímu městu Petra. Tam stráví dva dny, aby si celý komplex stihli prohlédnout. Následující den zamíří do Měsíčního údolí známého jako Wádí Rum. Skalnaté hory vyrůstají z jemného písku a ve svých wádích ukrývají sezónní prameny vody, staré skalní rytiny i téměř původní beduínský národ, u kterého měli tu čest přenocovat. Závěr cesty si užili potápění pod hladinou Rudého moře v přístavním městě Aquaba. Poslední večer bloudili ulicemi napříč hlavním městem Ammán, přičemž zavítali jak do chudinské čtvrti na kopci Jabal al Ashrafiye, tak do milionářské ulice Rainbowstreet. 
 
Přednáška s projekcí fotografií přes dataprojektor, která je rozdělená do třech částí. Každá z částí je ukončena krátkou sekvencí fotografií s typickou místní hudbou. trasa

pořádá: KVK v Liberci

velký sál, 2. patro

Pořad je finančně podpořen z Fondu pro podporu a rozvoj vzdělávání SML. 

 

 

Contact

Liberec Research Library,

příspěvková organizace

Rumjancevova 1362/1, 460 53 Liberec 1

tel: 482 412 133, fax: 482 412 122,

e-mail: library@kvkli.cz

Město LiberecLiberecký kraj