Etiopie - Návrat do historie lidstva 

pořad z cyklu Knihovníci a přátelé knihovny cestují

čtvrtek 18. 10. 2018, 18.00 hodin 

hosté: Lenka a Václav Špillarovi, známí cestovatelé, autoři mnoha cestopisných knih

 

Putovat jihem Etiopie znamená vrátit se v čase téměř do hluboké doby kamenné. Domorodí příslušníci desítek divokých kmenů – Desanečové, Mursiové, Hamarové, Karové či Surmiové a jiní - připadají Evropanovi často jako zjevení z jiného světa. Oděni bývají často jen do barevných ornamentů namalovaných přímo na tmavé kůži v kombinaci s malými kousky zvířecích kožek, masivními kovovými šperky a dalšími podivuhodnými ozdobami, jakými paradoxně mohou být moderní výstřelky - hodinky, brýle, mobily nebo dokonce kalašnikovy. Ženy některých kmenů se k tomu ještě krášlí vkládáním hliněných „talířků“ do vytahaných rtů a ušních lalůčků. Své jednoduché hliněné chýše sdílí domorodci spolu s domácím zvířectvem, spí na zemi pokryté kůží, vaří na otevřeném ohni a v jejich světě vládnou animističtí duchové prostřednictvím starých šamanů.

Sever země se naopak představuje jako jedna z nejstarších kolébek křesťanství a hlásí se k odkazu krále Šalamouna a královny ze Sáby. Ortodoxní kostely se tu dají počítat na stovky a jsou staré skoro jako křesťanství samo. Mají však nečekanou podobu. Navštívit je často znamená sestoupit do podzemí nebo se naopak šplhat kolmými skalními stěnami a nepřístupným terénem kamsi daleko a vysoko.

Snad nikde jinde na našich cestách jsme dosud nespatřili tolik kontrastů pohromadě. Tolik chudoby a zároveň tolik obyčejného lidského štěstí a spokojenosti. 

Etiopie je také domovem lidí, kteří sice žijí v neuvěřitelné chudobě, přesto však patří k těm nejusměvavějším, jaké jsme během 30 let našeho cestování mohli vidět!

Doufáme, že naše neobyčejné postřehy, hluboké zážitky a fantastické vjemy budeme moci předat i Vám .

Špillarovi

 

velký sál, 2. patro

vstupné dobrovolné

Pořad je finančně podpořen z Fondu vzdělávání SML.

 

Kontakt

Krajská vědecká knihovna v Liberci

příspěvková organizace

Rumjancevova 1362/1

460 01  Liberec I – Staré Město

tel: 482 412 133, fax: 482 412 122

 

e-mail: library@kvkli.cz

Město LiberecLiberecký kraj