Etiopie - Návrat do historie lidstva
pořad z cyklu Knihovníci a přátelé knihovny cestují
čtvrtek 18. 10. 2018, 18.00 hodin
hosté: Lenka a Václav Špillarovi, známí cestovatelé, autoři mnoha cestopisných knih
Putovat jihem Etiopie znamená vrátit se v čase téměř do hluboké doby kamenné. Domorodí příslušníci desítek divokých kmenů – Desanečové, Mursiové, Hamarové, Karové či Surmiové a jiní - připadají Evropanovi často jako zjevení z jiného světa. Oděni bývají často jen do barevných ornamentů namalovaných přímo na tmavé kůži v kombinaci s malými kousky zvířecích kožek, masivními kovovými šperky a dalšími podivuhodnými ozdobami, jakými paradoxně mohou být moderní výstřelky - hodinky, brýle, mobily nebo dokonce kalašnikovy. Ženy některých kmenů se k tomu ještě krášlí vkládáním hliněných „talířků“ do vytahaných rtů a ušních lalůčků. Své jednoduché hliněné chýše sdílí domorodci spolu s domácím zvířectvem, spí na zemi pokryté kůží, vaří na otevřeném ohni a v jejich světě vládnou animističtí duchové prostřednictvím starých šamanů.
Sever země se naopak představuje jako jedna z nejstarších kolébek křesťanství a hlásí se k odkazu krále Šalamouna a královny ze Sáby. Ortodoxní kostely se tu dají počítat na stovky a jsou staré skoro jako křesťanství samo. Mají však nečekanou podobu. Navštívit je často znamená sestoupit do podzemí nebo se naopak šplhat kolmými skalními stěnami a nepřístupným terénem kamsi daleko a vysoko.
Snad nikde jinde na našich cestách jsme dosud nespatřili tolik kontrastů pohromadě. Tolik chudoby a zároveň tolik obyčejného lidského štěstí a spokojenosti.
Etiopie je také domovem lidí, kteří sice žijí v neuvěřitelné chudobě, přesto však patří k těm nejusměvavějším, jaké jsme během 30 let našeho cestování mohli vidět!
Doufáme, že naše neobyčejné postřehy, hluboké zážitky a fantastické vjemy budeme moci předat i Vám .
Špillarovi
velký sál, 2. patro
vstupné dobrovolné
Pořad je finančně podpořen z Fondu vzdělávání SML.