Západní fronta 1918 (Westfront 1918)

KLUB NĚMECKÉHO FILMU

projekce k výročí 100 let vzniku republiky 

pondělí 22. 10. 2018, 18.00 hodin 

pořádá: KVK v Liberci ve spolupráci s Goethe-Institutem Praha

 

válečné romantické drama, 1930, 97 min, německy s německými titulky (čb)

režie: Georg Wilhelm Pabst

hrají: Fritz Kampers, Gustav Dießl, Hans Joachim Moebis, Claus Clausen, Gustav Püttjer, Jackie Monnier a další

Film natočený podle románu "Čtyři od pěchoty" Ernsta Johannsena.

Příběh pěšáků první světové války žijících v zákopech ve Francii. Poslední měsíce války se hroutí německá fronta pod náporem spojeneckých vojsk. Vojáci se snaží o zoufalou obranu a prožívají hrůzy a neodvratný pád své vlasti. Záběry oddechu střídají záběry ze zákopů. Když jeden z vojáků dostává dovolenou, zjišťuje, jaká bída postihla nejen jeho rodinu…

Režisér proti sobě účinně staví kontrasty v životě frontových vojáků, kteří se z něho snažili vydolovat aspoň trochu jasných okamžiků, když se na čas ocitli na odpočinku za frontou. Zde také mohla vykvést mladá láska vojáka se sličnou Francouzkou - obou téměř ještě dětí. Tyto chvíle jsou vystřídány boji v zákopech, které tou dobou byly nejtěžší, protože vojenská převaha spojenců drtila technickou obranu i ducha Němců. Bitevní scény filmu jsou z nejlepších, jaké kdy byly do té doby natočeny. Vysoké autenticity u komparzistů dosáhl režisér tím, že najal jen samé bývalé vojáky. Nejdrásavěji působí ve filmu záběry z polního lazaretu.

Herecky v popředí stojí oni "čtyři od pěchoty": tři z představitelů Claus Clausen, Gustav Dießl a Fritz Kampers prožili válku na vlastní kůži v zákopech.

Snímek bývá často srovnáván s podobným válečným dramatem „Na západní frontě klid“ natočeným podle slavného románu E. M. Remarqua.

 

velký sál, 2. patro

vstup volný

 

Kontakt

Krajská vědecká knihovna v Liberci

příspěvková organizace

Rumjancevova 1362/1

460 01  Liberec I – Staré Město

tel: 482 412 133, fax: 482 412 122

 

e-mail: library@kvkli.cz

Město LiberecLiberecký kraj