ROMY SCHNEIDER 80 - Poutnice ze Sans-Souci

Klub německého filmu

drama, Francie/SRN, 1982, německy s německými titulky

pondělí 10. 12. 2018, 18.00 hodin

pořádá: KVK v Liberci ve spolupráci s Goethe-Institutem Praha

 

 

Rok republiky pomalu končí a je před námi poslední letošní projekce, kterou jsme nemohli nevěnovat 80. výročí narození jedné z největších evropských hereček Romy Schneider. Díky spolupráci s Goethe-Institutem v Praze máme možnost promítnout její poslední film Poutnice ze Sans-Souci, který se natáčel v roce 1981, v době, kdy po tragickém úmrtí svého 14letého syna prožívala nejhorší období v životě.

Vznik tohoto výjimečného snímku iniciovala sama Romy Schneider, protože se jí literární předloha velmi líbila. Natáčení však provázelo i mnoho dalších nepříjemností (zlomená noha, operace ledvin, dokonce se kvůli tomu uvažovalo o přeobsazení hlavní představitelky), ale nakonec se film naštěstí dokončil, a tak si tuto mimořádnou předčasně zesnulou evropskou hvězdu můžeme vychutnat dokonce v úžasné dvojroli.

 

 

drama, Francie / SRN, 1982, 108 min, německy s německými titulky

režie: Jacques Rouffio

hrají: Romy Schneider, Michel Piccoli, Helmut Griem, Wendelin Werner, Mathieu Carrière, Gérard Klein, Maria Schell, Jean Reno a další

Hvězdně obsazený poslední film Romy Schneider, v němž se objevuje ve výborně ztvárněné dvojroli, za kterou byla nominována na Césara, stejně jako vynikající francouzský oscarový skladatel Georges Delerue.

Film pojednává o problému rasové nesnášenlivosti a ideologického fanatismu, jichž jsme každodenními svědky. Spisovatel Joseph Kessel, podle jehož románu film vznikl, vědom si dějinné neschopnosti tento problém zlikvidovat, situoval příběh Maxe Baumsteina do dvou časových rovin - do období nástupu fašismu v Německu a do současnosti.

Paříž, 1981. Dobře situovaný invalidní ženevský podnikatel a aktivista za lidská práva Max Baumstein (M. Piccoli) při návštěvě Paříže, konané u příležitosti tiskové konference o plánech jeho hnutí, hodlá navštívit také paraguajského velvyslance Federica Lega (M. Carrière) ve věci propuštění jedné z mírových aktivistek. Max však velvyslance během návštěvy zdánlivě bezdůvodně zastřelí. Před procesem vypráví své ženě Lině (R. Schneider), co jeho činu předcházelo. V Berlíně roku 1933 nacisté chladnokrevně zabili jeho otce. Elsa (R. Schneider), manželka vydavatele Michela Wienera (H. Griem), který bude deportován do koncentračního tábora, se židovského chlapce Maxe (W. Werner) ujala. Společně s ním utíká do Paříže, kde se obrací na německého diplomata Rupperta von Leggaerta (M. Carrière). Stráví s ním noc a podaří se jí tak dosáhnout osvobození svého muže, kterého má potkat před barem Sans-Souci. Netuší však, že německý diplomat, který je nynějším o mnoho let starším paraguajským velvyslancem, připravil na oba krutou past…

 

velký sál, 2. patro

vstup volný

 

Kontakt

Krajská vědecká knihovna v Liberci

příspěvková organizace

Rumjancevova 1362/1

460 01  Liberec I – Staré Město

tel: 482 412 133, fax: 482 412 122

 

e-mail: library@kvkli.cz

Město LiberecLiberecký kraj