Současná rakouská literatura

pátek 18. října 2019 v 11 hodin

Lektor: PhDr. Václav Maidl

germanista a bohemista, od roku 2004 sledoval současnou rakouskou literaturu jako knihovník a programový referent Rakouského kulturního fóra v Praze

 

Obsah kurzu:

Rakouská literatura psaná po roce 1945 zvýrazňovala svou svébytnost a nechtěla být zahrnována do literatury německé. Z Vídeňské skupiny, která spoluurčovala tvář rakouské literatury v 50. a 60. letech, žijí a tvoří ještě dnes Friederike Mayröcker a Bodo Hell. Do stejné doby spadají začátky pozdějších literárních hvězd Thomase Bernharda a Petera Handkeho. Handkemu po boku stojí provokujicí tvorba jeho vrstevnic Barbary Frischmuth a Elfriede Jelinek, jinou podobu rakouské literatury ztělesňují knihy o trochu staršího Aloise Brandstettera. Za těmito autory nastupuje silná generace spisovatelů narozených v první polovině 50. let: Robert Menasse, Josef Winkler, Christoph Ransmayr, Josef Haslinger, Karl-Markus Gauß. V literární tvorbě posledního dvacetiletí můžeme pozorovat, jak rakouskou literaturu obohacují autoři s původně jiným jazykovým zázemím (Radek Knapp, Maja Haderlap, Michael Stavarič, Vladimir Vertlieb, Milena Michiko Flašar), a zároveň zvýšený výskyt výtečných próz spisovatelek střední a mladé generace (Eva Menasse, Judith Taschler, Marlene Streeruwitz, Vea Kaiser, Bettina Balàka). A samozřejmě nelze pominout takové spisovatelské zjevy jako jsou Daniel Kehlmann nebo Clemens Setz, Norbert Gstrein neboRobert Sethaler.

Rakouská literatura je mnohovrstevná a pestrá, četné knihy byly přeloženy také do češtiny a stojí za přečtení. Dvouhodinová přednáška se vás pokusí pro tuto literaturu získat!

 

Přihláška - registrační formulář

Prosím dejte si pozor na pozdější začátek kurzu!

Místo konání kurzu: Krajská vědecká knihovna v Liberci, malý sál ve 4. patře

Délka kurzu: 2 hodiny

Počet účastníků: není omezen

Kontaktní osoba: PhDr. Michaela Staňková, tel. 482 412 124, stankova@kvkli.cz

 

Kontakt

Krajská vědecká knihovna v Liberci

příspěvková organizace

Rumjancevova 1362/1

460 01  Liberec I – Staré Město

tel: 482 412 133, fax: 482 412 122

 

e-mail: library@kvkli.cz

Město LiberecLiberecký kraj