PÁD ALBRECHTA Z VALDŠTEJNA (aneb Krutý konec vévody frýdlantského)

pořad naváže na 1. díl povídání o osobnosti Albrechta z Valštejna

středa 30. 1. 2019, 18.00 hodin 

host: Josef Pepson Snětivý, saxofonista, klávesista, zpěvák, skladatel, textař, prozaik, básník, publicista, překladatel, majitel a jednatel Nakladatelství ČAS

 

Jen málokteré postavě našich dějin se dostalo takové pozornosti historiků, spisovatelů a umělců jako frýdlantskému vévodovi a generalissimovi císařských vojsk Albrechtovi z Valdštejna. Jeho vskutku mimořádný a dramatický osud, který jako by předem narýsoval horoskop významného astronoma, matematika a tehdy také astrologa Johanna Keplera, nás dodnes nepřestává vzrušovat. Zdá se, že je naplněn podivuhodným tajemstvím. Máloco tak fascinuje jako Valdštejnův závratný vzestup až do nejvyšších pater světské moci a slávy, po němž následuje strmý pád s cejchem zrádce a vyvrhele. Měl oprávněnou šanci stát se největším vojevůdcem třicetileté války, údajně sahal i po české královské koruně, skončil však jako „notorický říšský rebel“, pro kterého neexistoval jiný trest než zákeřná smrt z rukou irského žoldnéře.

A právě na generalissimův pád se zaměří Josef Pepson Snětivý, spisovatel, hudebník a šéfredaktor Edice Český ČAS. Ponoříme se pod „oficiální“ fakta, aby před námi vyvstala nadčasovou osobnost, která ani zdaleka nebyla jen temná a negativní. A ať se nám to líbí, či ne, jde o jednu z nejproslulejších a nejpozoruhodnějších postav našich dějin.

Přednáška bude proložena Pepsonovými vlastními i převzatými písněmi.

velký sál, 2. patro

vstupné dobrovolné

Pořad je podpořen z Fondu kultury a cestovního ruchu SML.

 

 

Kontakt

Krajská vědecká knihovna v Liberci

příspěvková organizace

Rumjancevova 1362/1

460 01  Liberec I – Staré Město

tel: 482 412 133, fax: 482 412 122

 

e-mail: library@kvkli.cz

Město LiberecLiberecký kraj