"Jak motýl"

Setkání handicapovaných žáků ze základní speciální školy při Jedličkově ústavu a Praktické a obchodní školy na Jablonecké ulici se studenty prvního ročníku SŠ strojní, stavební a dopravní v Ještědské ulici v Liberci se na půdě liberecké Krajské vědecké knihovny uskutečnilo v úterý 5. října 2010.

Studenti zhlédli film Jak motýl – dokument zařazený do projektu Jeden svět na školách, který už několik let rozvíjí organizace Člověk v tísni. Dokumentární snímek z roku 2004 přináší emotivní příběh tehdy 23letého Přemka se silným fyzickým postižením, který až do 16 let nedokázal s okolím vůbec komunikovat. Smutný příběh s dobrým koncem je velmi působivým svědectvím o životě lidí, kterým život nenadělil fyzické zdraví, zato je obdařil silnou vůli po životě a touhou a schopností překonávat velké překážky.

Po projekci filmu a krátké reflexi se přítomní žáci i studenti mohli podělit o své dojmy s Janem Halaburtem, 30letým handicapovaným mužem, který strávil prvních 18 let svého života v Jedličkově ústavu jako dítě s vrozenými vývojovými vadami. Nyní se dokáže sám starat o svou dnes už 8letou dcerku Danielu. Honzovy osudy všechny přítomné doslova uchvátily a po právu mu přinesly zasloužený obdiv a uznání.

Poslední část programu byla věnována čtení. Studenti z Ještědské předčítali svým handicapovaným vrstevníkům krátké moudré příběhy s ponaučením, které do knížky pod názvem Duhová jiskra posbírala a upravila Daniela Fischerová.

 

Contact

Liberec Research Library,

příspěvková organizace

Rumjancevova 1362/1, 460 53 Liberec 1

tel: 482 412 133, fax: 482 412 122,

e-mail: library@kvkli.cz

Město LiberecLiberecký kraj