Úžasný Ázerbájdžán!

dokument, VB, 2012, 60 min, české titulky

režie: Liz Mermin

pondělí 11. 11. 2013, 18.30 hodin

Dokument z festivalu Jeden svět.

Ázerbájdžán je jako dravý orel, který přirozeně spojuje kultury Západu a Východu. Tak se snaží před mezinárodní veřejností prezentovat stát i místní představitelé. V zemi bohaté na ropu vyrůstají mrakodrapy, Ázerbájdžán se dostal do Bezpečnostní rady OSN, prezident Alijev si potřásá rukou s nejvýznamnějšími státníky světa. Když ázerbájdžánský pěvecký duet vyhrál apolitickou hudební soutěž Eurovision Song Contest, vyhlásil prezident vítězství národním úspěchem. 

Film Amazing Azerbaijan! je příběhem země dvou tváří. Pod nablýskanou fasádou se podle mezinárodních pozorovatelů skrývá represivní a zkorumpovaný režim, který tvrdě potlačuje svobodu slova. S odpůrci nemá stát slitování. Nepohodlné novináře zatýká na základě smyšlených obvinění, nebo je rovnou nechává likvidovat a jakékoliv projevy nesouhlasu potlačuje násilím.

Díky největší a nejsledovanější evropské hudební soutěži Eurovision Song Contest, jejíž 57. ročník se v roce 2012 konal díky předloňskému vítězství Ázerbájdžánu právě v jeho hlavním městě Baku, se o tamní politické situaci, o které se vyjádřila i vítězka loňského ročníku Loreen ze Švédska, dozvěděl téměř celý svět, protože soutěž je každoročně velmi sledovaná mj. až v Austrálii.

velký sál, 2. patro

pořádá: FK ZOOM ve spolupráci s KVK v Liberci

 

 

Contact

Liberec Research Library,

příspěvková organizace

Rumjancevova 1362/1, 460 53 Liberec 1

tel: 482 412 133, fax: 482 412 122,

e-mail: library@kvkli.cz

Město LiberecLiberecký kraj