Hanussen

Klub německého filmu

koprodukční historické drama, německy s anglickými titulky

pondělí 22. 2. 2016, 18.00 hodin 

pořádá: KVK v Liberci ve spolupráci s Goethe-Institutem Praha

 

 

 

z roku 1988, 108 minut 

režie: István Szabó

hrají: K. M. Brandauer, E. Josephson, I. Bánsági, A. Briedrzynska, W. Schmidinger, G. Cserhalmi,J. Adamíra a další

Klaus Maria Brandauer v roli slavného jasnovidce, který věští Hitlerův vzestup k moci.

V posledních dnech první světové války zjistí četař Klaus Schneider, že má dar silné empatie a svou sugescí dokáže ovlivňovat druhé lidi. Po uzavření míru se rozhodne, že hypnotické schopnosti využije k veřejnému vystupování. Zvolí si umělecké jméno Erik Jan Hanussen a vystupuje jako hypnotizér ve vlastním kabaretním pořadu. Sklízí obrovské úspěchy a brzy získává pověst výjimečné osobnosti.

Zostřující se politické konflikty a běh dějin ale zapletou Hanussena do svých sítí. Když předpoví Hitlerovo volební vítězství, stává se proti své vůli nástrojem nacistické propagandy. Brzy následuje série osudových událostí, nakonec se jasnovidcem předpověděná pravda nehodí ani nacistům...

Závěrečný snímek z volné trilogie Istvána Szabóa (do níž patří ještě tituly Mefisto a Plukovník Redl), nepřestává fascinovat ani tři čtvrtě století po smrti legendárního jasnovidce. Z jeho životních osudů vycházeli tvůrci jen částečně.

Hlavní roli pozoruhodným způsoben ztvárnil Klaus Maria Brandauer, kromě něj tu uvidíme i Bergmanova oblíbeného herce Erlanda Josephsona v postavě Hanussenova přítele a psychiatra Dr. Bettelheima, Jiřího Adamíru, který ztělesnil postavu předního demokratického politika Výmarské republiky Rattingera. Kameraman Lajos Koltai svým vizuálně působivým stylem navozuje atraktivní prostředí lepších středoevropských kruhů 20. a 30. let minulého století.

Film byl nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film.

velký sál, 2. patro

 

Contact

Liberec Research Library,

příspěvková organizace

Rumjancevova 1362/1, 460 53 Liberec 1

tel: 482 412 133, fax: 482 412 122,

e-mail: library@kvkli.cz

Město LiberecLiberecký kraj