Lo'Ching - tchajwanský básník, malíř a kaligraf

výstava tchajwanského malíře Lo’Chinga

od 7. 12. do 28. 12. 2016 

pořádá: KVK v Liberci

vernisáž: 7. 12. 2016, 17.00 hodin

 

 

Světoznámý tchajwanský básník, malíř a kaligraf Lo’Ching (1948) svou tvorbou překračuje konvence tradiční čínské estetiky a spojuje východní a západní estetické principy do uceleného díla. Vnáší do své tvorby hravost a nadsázku. Západní modernistické postupy mu umožňují s větší volností nakládat i s čínskou tradicí vnímání a prožívání světa. Jeho tvorba se dotýká univerzálních otázek po postavení člověka ve světě a poznání sebe sama.

Lo’Ching, současný tchajwanský básník, esejista, malíř a kaligraf, se narodil v roce 1948 v Číně, od útlého dětství však žije na Tchaj-wanu. Vystudoval anglickou literaturu na Katolické univerzitě Fu-žen v Tchaj-peji a literární komparatistiku na Washingtonské univerzitě v Seattlu. Působil jako profesor čínského umění a translatologie na Národní tchajwanské pedagogické univerzitě a jako ředitel tchajwanského Centra čínského jazyka a kulturních studií. Lo’Chingovy básně byly přeloženy do desítky světových jazyků a jeho obrazy jsou ve vlastnictví mnoha význačných světových galerií a muzeí.

Výstava představí 18 kvalitních velkoformátových reprodukcí z díla tohoto autora.

umístění -1. patro

 

Doprovodný program:

Báseň je kočka,  doprovodná přednáška k výstavě děl tchajwanského malíře a básníka Lo Ch’inga

Verše a obrazy Lo Ch’inga (Luo Čchinga), jedné z nejvýraznějších postav současné tchajwanské literární a výtvarné scény, jsou mimořádnými díly, která kreativním způsobem propojují staré čínské tradice s uměleckými postupy postmodernismu. Svěží, hravé, myšlenkově bohaté a současně univerzálně srozumitelné umělecké dílo tchajwanského umělce představí odborník na čínskou literaturu a překladatel Dušan Andrš.

termín: 15. 12. 2016, 18.00 hodin

velký sál, 2. patro

 

Contact

Liberec Research Library,

příspěvková organizace

Rumjancevova 1362/1, 460 53 Liberec 1

tel: 482 412 133, fax: 482 412 122,

e-mail: library@kvkli.cz

Město LiberecLiberecký kraj