Ladislav Bielik: PŘÍBĚH JEDNÉ FOTOGRAFIE - MUŽ S ODHALENOU HRUDÍ

výstava fotografií

od 9. 4. do 26. 4. 2018 

pořádá: Slovenský institut v Praze, DNM Praha, KVK v Liberci

 

 

Na přelomu století byla fotografie Muž s odhalenou hrudí před okupačním tankem vybrána do mnoha publikací shrnujících nejdůležitější fotografické záběry 20. století. Spolu s jinými podobnými záběry se stala symbolem nenásilného odporu. Pro Slováky má tato ikonická fotografie výjimečný význam. Od srpna 1968 symbolizuje jejich odpor proti komunistické normalizaci a stala se synonymem vítězství síly lidského ducha. Bielikovu fotografii uveřejnila mnohá zahraniční média. Kromě redakcí Die Welt a Berliner Morgenpost či The New York Times také Süddeutsche Zeitung, Die Tageszeitung, Die Woche, Frankfurter Rundschau, Rheinischer, Passauer Neue Presse nebo časopisy Der Spiegel a Focus. V tisku, učebnicích a v tematických publikacích se objevily i další dva Bielikovy fotomotivy, které se staly symbolem okupace: sovětský důstojník, který míří revolverem na lidi v davu, a muž s dětským kočárkem vedle tanku v pěší zóně Bratislavy.

Výstava je jedním z projektů veřejné diplomacie Ministerstva zahraničních věcí a evropských záležitostí SR a je realizována ve spolupráci se Slovenským institutem v Praze, s DOMUS SM v ČR a Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci.

Výstava je zároveň jedním z projektů připomínajících společné česko-slovenské výročí v roce 2018 a v průběhu roku 2018 bude dále prezentována v dalších městech v ČR.

 

výstavní prostory: galerie, 4. p.

 

 

Contact

Liberec Research Library,

příspěvková organizace

Rumjancevova 1362/1, 460 53 Liberec 1

tel: 482 412 133, fax: 482 412 122,

e-mail: library@kvkli.cz

Město LiberecLiberecký kraj