Živá knihovne aneb Nesuď knihu podle obalu

s podtitulem Nesuď knihu podle obalu - speciální typ knihovny, kde jsou namísto knih půjčováni lidé

čtvrtek 23. 6. 2016, do 8.00 do 14.30 hodin 

pořádá: LOS - Liberecká občanská společnost o.s. a KVK v Liberci

 

 

LOS-Liberecká občanská společnost, o.s. a Krajská vědecká knihovna v Liberci, p.o. připravila již po několikáté pro obyvatele Liberce Živou knihovnu v liberecké knihovně. Jejím smyslem je nabourat stereotypy, které často máme vůči menšinám, jež žijí v našem blízkém okolí. Zástupci vybraných menšin budou po celý den vystupovat jako živé knihy, které si návštěvník může zapůjčit, popovídat si s nimi a přečíst si tak jejich příběh – potkat svůj předsudek. Za půjčení živé knihy se neplatí.

Myšlenka Živé knihovny přišla z Dánska. Nevládní hnutí mládeže Stop the Violence zorganizovalo první Živou knihovnu v roce 2000 na festivalu Roskilde Music Festival. Živými knihami i čtenáři byli návštěvníci festivalu.

Česká premiéra Živé knihovny se uskutečnila v červnu 2007 na festivalu United Island of Prague v Praze a také na letním festivalu Music in the park ve Stromovce. 

Mezi osobnosti, které představují živé knihy, patří například cizinci, uprchlíci, muslimové, Romové, vozíčkáři, nevidomí, homosexuálové, vegani, aktivisté za práva zvířat, bezdomovci apod.

 

 

 

Contact

Liberec Research Library,

příspěvková organizace

Rumjancevova 1362/1, 460 53 Liberec 1

tel: 482 412 133, fax: 482 412 122,

e-mail: library@kvkli.cz

Město LiberecLiberecký kraj