Ostatní subjekty

Projekt Mediální vzdělávání prostřednictvím knihoven

Mediální vzdělávání pro seniory, projekt nadace Agora

Projekt pomáhá prostřednictvím série workshopů, přednášek či besed se zajímavými hosty orientovat se v záplavě informací, kriticky rozhodnout, které informace jsou pravdivé a které se jen tak tváří, a naučí nás, postupy a možnosti, jak si zprávy ověřit.

Speciálně vytvořená příručka mediálního vzdělávání je pro vás k dispozici na odkazu.

Můžete si i vyzkoušet e-learningový kurz Jak rozumět médiím.

Kontakt: stastna@kvkli.cz nebo +420 482 412 141

Projekt probíhal od září 2022 do konce roku 2023. 

Letak A4 - Projekt Mediální vzdělávání prostřednictvím knihoven (1) (png)

Komu, čemu máme věřit?

Mediální vzdělávání pro seniory, projekt podpořený Nadací OSF (Open Society Fund)

Knihovna je zapojena do projektu Nadace OSF, který podporuje zlepšení mediální gramotnosti. Mnozí z nás se neumíme orientovat v záplavě informací, nerozlišíme, co je pravda a lež, můžeme naletět na "falešné" zprávy. Cyklus pěti lekcí pro seniory měl pomoci se orientovat v mediální džungli a ověřovat si informace z více zdrojů. Cyklus začal 3. března 2022 a pokračoval vždy ve čtvrtek 17.3., 31.3., 7.4., 28. 4. a 5.5. od 11.30 do 14.30. Jedna lekce byla věnována vzniku zpráv v novinách a v rozhlase, v jiné se účastníci mohli poradit s psychologem. Senioři si zahráli i únikovou hru Fakescape a prakticky si procvičili ověřování informací na počítači. Podle Nadace OSF jsou informace jako jahody. Měli bychom být při jejich výběru a konzumaci obezřetní.

kontakt: konvalinkova@kvkli.cz nebo  +420 602 499 982. 

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund (OSF) v programu Knihovny jako průvodkyně 21. stoletím v rámci grantové výzvy Mediální vzdělávání v knihovnách. Cílem Nadace OSF v České republice je pomoci rozvíjet demokratické principy, přispět k rozvoji svobodné společnosti, transparentnosti a rovnoprávnosti všech lidí bez rozdílu. Česká pobočka Nadace OSF spolu s dalšími nadacemi ve střední Evropě chce být advokátem demokratických hodnot, hybatelem pozitivních změn a propagátorem otevřené společnosti u nás.Nadace_OSF_logo (png)

Mediálním partnerem akce je Český rozhlas Liberec. Reportáž o projektu ZDE.

 

 

FAKE NEWS - komu, čemu máme věřit?

Mediální vzdělávání pro děti a studenty. Projekt podpořený taktéž Nadací OSF. 

Kontakt: kovalova@kvkli.cz nebo +420 482 412 163. První lekce pro školy začala 29. dubna 2022.