Knihovna Libereckého kraje roku 2013

V červnu roku 2013 navštívila osmičlenná krajská komise hodnotitelů složená ze zástupců vyhlašovatelů a spoluvyhlašovatelů soutěže Vesnice roku, mezi něž patří i Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, všech 16 přihlášených obcí. Za SKIP Libereckého kraje byla do komise delegována Jaroslava Starcová. Slavnostní vyhlášení výsledků krajského kola proběhlo 21. 8. 2013 v Nové Vsi nad Nisou. Hlavní cenu - Zlatou stuhu za vítězství v krajském kole převzal starosta obce Nová Ves nad Nisou Milan Fiala. Modrou stuhu za společenský život obdržela obec Pulečný, Bílou stuhu za činnost mládeže obec Rádlo, Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí obec Polevsko, Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu obec Záhoří.

Diplom za vzorné vedení obecní knihovny

spolu s šekem na 10 000 Kč převzala starostka obce Mříčná Jana Holcová 

 

 

 

 

 

Foto Květa Šírová, Liberecký kraj

Místní knihovna v Mříčné

Místní knihovna v Mříčné nepatří mezi velké knihovny co se prostorových podmínek a počtu knihovních jednotek týká. „Velkou“ ji dělá osobnost knihovnice, kterou je už od roku 1994 paní Anna Větrovcová – sama náruživá čtenářka a milovnice krásných knih, o čemž svědčí mimo jiné i to, že v knihovně v České Třebové vypomáhala už jako dítě. 

Bývalá paní učitelka se v „naší Anince“ nezapře. Vzhledem k tomu, že knihovna sídlí v budově základní a mateřské školy, má kolem sebe neustále spoustu dětí, které velice citlivou a přístupnou formou seznamuje s literaturou a četbou vůbec. Moc ráda sleduje ty nejmenší, které se přijdou do knihovny jen tak „rozvalit na koberec“ a v knihách spokojeně listují, prohlížejí si obrázky a pak „nutí“ své rodiče k tomu, aby jim vybranou knihu půjčili domů. 

A nejen to – z knihovny se často linou tóny flétniček nebo zní angličtina – obojí tu paní knihovnice vyučuje. V knihovně tak umožňuje získat základní hudební a jazykové znalosti i těm dětem, které z jakýchkoliv důvodů nemůžou dojíždět do nedaleké Jilemnice.

Paní knihovnice je svým čtenářům k dispozici tak nějak pořád, oficiálně vždy ve čtvrtek je knihovna otevřená pro dospělé, v úterý pro děti a v pátek roznáší knihy a milé slovo nemocným a starším spoluobčanům. Ráda svým čtenářům připravuje knihy dle jejich vkusu a zálib a pak s nimi o přečteném diskutuje. 

Má radost, že se počet čtenářů od jejího nástupu do knihovny téměř zdvojnásobil.

Kromě knih je její velkou láskou cestování. Na kole projela téměř celou Evropu. Fotografie a zážitky z cest si samozřejmě nenechává pro sebe - v knihovně pro zájemce pořádá oblíbené besedy a vyprávění.  

Mříčenská paní knihovnice má energie na rozdávání – pokud právě pro někoho něco nezařizuje, něco neorganizuje, někomu s něčím nepomáhá – najdete ji určitě v knihovně, nebo v zimě na vrcholcích nedalekých Krkonoš na běžkách, v létě zase v sedle kola někde v Evropě, přičemž už v hlavě sumíruje, jak se o své zážitky podělí se svými čtenáři…

Jitka Vanclová, Městská knihovna Semily

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jdi na O knihovnách v kraji

 

Kontakt

Krajská vědecká knihovna v Liberci

příspěvková organizace

Rumjancevova 1362/1

460 01  Liberec I – Staré Město

tel: 482 412 133, fax: 482 412 122

 

e-mail: library@kvkli.cz

Město LiberecLiberecký kraj