Na návštěvě u sousedů

Zittau - 6. června 2014

Dne 6. června 2014 ve čtvrt na devět na vlakovém nádraží v Liberci začala cesta tří knihovnic, čtrnácti dětí ve věku sedm až deset  let a jedné paní vychovatelky z machnínské školy za hranice České republiky i všedních dnů. Do Žitavy a žitavské Christian-Weise-Bibliothek. Tato cesta byla zakončením několikaměsíční práce, kterou přinesl projekt Krajské vědecké knihovny v Liberci „Na návštěvě u sousedů“.  Jde o projekt  financovaný  z Fondu pro partnerskou spolupráci Statutárního města Liberec.

 V rámci dotace z uvedeného fondu jsme nakoupili dětské knihy německých autorů v českém překladu pro pobočku Krajské vědecké knihovny, která se v minulém roce přestěhovala do Základní školy Ostašov, odloučené pracoviště Machnín. Školáci si knížky spolu s učitelkami, paní vychovatelkou  a rodiči přečetli, povídali si o německé literatuře, o našich německých sousedech, jejich dějinách a i o tom, co nás spojuje a odlišuje. A následně na základě přečtených příběhů namalovali výkresy.  Ty jsme se čtrnácti dětmi, které byly vybranými zástupci machnínských školáků, vyvezli do žitavské knihovny.  Domluvili jsme si exkurzi pro děti a předání výtvarných dílek tamní paní ředitelce.  Žitavská knihovna během prázdnin uspořádá z výkresů výstavu, která představí pohled českých školáků na německou dětskou literaturu.

Po předání výkresů v žitavské knihovně jsme dětem zpestřili den návštěvou  Zooparku, který se nám všem velmi líbil. Děti si z celého dne u sousedů odnesly mnoho zážitků a my dospělí inspiraci pro další společné akce knihovny a školy.

Andrea Hrušovská

 

 

 

 

Kontakt

Krajská vědecká knihovna v Liberci

příspěvková organizace

Rumjancevova 1362/1

460 01  Liberec I – Staré Město

tel: 482 412 133, fax: 482 412 122

 

e-mail: library@kvkli.cz

Město LiberecLiberecký kraj