Klára Becková - Loosová, svědkyně jedné epochy

Výstava
Plakát Klára Becková - Loosová, svědkyně jedné epochy
Pořádá: Krajská vědecká knihovna v Liberci, Středisko západočeských spisovatelů, Plzeň – TURISMUS, p. o.

 

Klára Becková – Loosová, spisovatelka a fotografka, byla mladou ženou z plzeňské židovské komunity.

Ale stala se také poslední manželkou architekta Adolfa Loose, který zanechal svůj otisk i v Liberci. Loosova "Claire" se stala svědkyní tvorby významného hybatele světové architektury, ale i jednou z tisíců figurek na děsivé šachovnici nacistické hry s židovskou populací. O svém životě s Adolfem Loosem napsala knihu Soukromý portrét, která zachycuje ještě pozitivní a nadšenou atmosféru let první republiky i rozvíjející se moderní Evropy.

Kniha Klářiných vzpomínek se stala základem výstavy, kterou nyní připravilo Středisko západočeských spisovatelů s Krajskou vědeckou knihovnou Liberec. Návštěvník se na výstavě dozví nejen o tragickém konci Klářina života a o osudech jejích dalších příbuzných, představena je takéi Loosova tvorba Klářiným pohledem. Nechybějí ani dosud nezveřejněné fotografie z rodinného archivu příbuzných Kláry Beckové Loosové.

A výstava připomene i Loosovy stopy v Liberci a Jablonci. 10. prosince 2020 si připomeneme 150. výročí narození jednoho z otců moderní architektury, Adolfa Loose.

umístění – Krajská vědecká knihovna v Liberci, -1. patro

Kdy: 10. prosinec - 29. leden
Kde: Hlavní budova
Vstupné: dobrovolné