Doporučujeme ke čtení

Jak se koník ztratil (a zase našel)
Tereza Marianová Lukešová
Jak se koník ztratil (a zase našel)
20 stran

Leporelo pracující s různými významy jednoho slova o hledání svého místa na světě.
Ztracený koník putuje krajinou a pak i velkým městem a všude potkává nejrůznější koně i koníčky, ale žádný ho nechce přijmout do svého stáda, vzít ho mezi sebe, je přece jen tak nějak jiný… Kdo jsem a kam patřím, ptá se neodbytně všech koní a koníků náš ztracený koníček. Dočká se nakonec odpovědi a najde své štěstí?

Kniha v našem katalogu

Příhody Tappiho ze šeptajícího lesa
Marcin Mortka
Příhody Tappiho ze šeptajícího lesa

Dobrodružné a milé příběhy o tom, že se vyplatí táhnout za jeden provaz a že i když máme nějaké slabiny, neznamená to, že nemáme na světě své místo. A bonusem jsou krásné ilustrace.
V kouzelném Šeptajícím lese bydlí viking Tappi. Není to ovšem žádný rabiát. To nejhorší, čeho se od něj můžete dočkat, je hrozivé kručení jeho obrovského břicha, když má hlad. S Tappim je snadné se spřátelit. Srdce má totiž stejně tak velké jako panděro. Je v něm místo pro mnoho kamarádů. Třeba sobíka Chichotka, krkavce Kecala, lovce Hasteho či kováře Sigurda.

Kniha v našem katalogu

Dívka, která sahala po hvězdách
Sarah Addison Allen
Dívka, která sahala po hvězdách

Milá a něžná odpočinková knížka s trochou kouzel, která pohladí na duši.
Emily Benedictová přijíždí do pitoreskního jižanského městečka Mullaby v Jižní Karolíně v naději, že se dozví víc o životě své matky, obklopeném mnoha hádankami. Ale od chvíle, kdy dívka vstoupí do domu, kde její matka vyrůstala a kde žije její podivuhodný samotářský dědeček, jehož zatím nikdy nepotkala, nestačí se divit. Ostatně celé Mullaby, kde existují rodinná tajemství, za nimiž stojí snad jen kouzla, je poněkud zvláštní místo. Jak jinak si vysvětlit, že zde žije muž tak vysoký, že dohlédne za obzor. A to je jen začátek…

Kniha v našem katalogu

Prasátko na útěku
Arnold Lobel
i jako e-kniha
Prasátko na útěku

Humorné, mnohdy absurdní trampoty malého prasátka s hezkými ilustracemi a malým množstvím textu se hodí jako první čtení.
Prasátko si spokojeně žilo na malém statku. Ale jednoho dne se statkářka pustila do velkého úklidu, a co se nestalo! Vyčistila dvorek a zbavila se i bahnitého rybníčku, v kterém si prasátko tak lebedilo. Milé prasátko se hrozitánsky dopálilo a v noci uteklo. Vyběhlo hledat novou pěknou měkoučkou bažinku!

Kniha v našem katalogu

Láska & gelato
Jenna Evans Welch
i jako e-kniha
Láska & gelato

Knížka jako stvořená na léto, kde hrají velkou roli dechberoucí Florencie a rodinná tajemství.
Lina tráví prázdniny v Toskánsku, ale rozhodně nemá náladu na pláže nebo slavné památky. Je v Itálii jenom proto, že si máma před smrtí přála, aby poznala svého otce. Ale proč by měla poznat otce, který se za šestnáct let jejího života ani neukázal? Jediné, po čem Lina touží, je jet domů.
Pak se jí ale dostane do rukou deník, který si její máma vedla, když žila v Itálii. A Lina najednou objevuje magický svět tajných lásek, nádherného umění a skrytých pekáren. Svět, který ji okouzluje a vede k tomu, aby odhalila tajemství, které změní vše, co si Lina myslela o mámě, otci, a dokonce i sama o sobě.

Kniha v našem katalogu

Odd a mraziví obři
Neil Gaiman
i jako e-kniha
Odd a mraziví obři

Dobrodružství s prvky severské mytologie, které nabízí i leccos k zamyšlení.
Odd má v životě pěknou smůlu. Při nájezdu Vikingů přišel o otce, s novým otčímem to nemá vůbec jednoduché a zdá se, že krutá zima snad nikdy neskončí. Odd se proto rozhodne z norské vesnice odejít a vydá se do lesa. Když na cestě potká medvěda, lišku a orlici, konečně se na něj usměje štěstí. Noví kamarádi totiž nejsou jen obyčejná zvířata, ale uvěznění severští bohové. Dokáže dvanáctiletý chlapec získat Thorovo kladivo, přeprat obry a konečně osvobodit bohy?

Kniha v našem katalogu

Medvídek a potopa světa
Katarína Macurová
Medvídek a potopa světa

Hravý příběh pro nejmenší doplněný krásnými ilustracemi.
Jablka! Ta má medvídek tuze rád. Na zahradě si jich nasbíral celou ošatku a už si vymyslel, co z nich doma udělá. Ale jak je zabraný do myšlenek, nevšimne si, že voda z jeho zahradní hadice vytéká a vytéká. A tak - když se ráno probudí - zjistí, že se jeho zahrádka v noci změnila přímo k nepoznání!

Kniha v našem katalogu

Neboj, neboj! Velká kniha o strachu nejen pro malé strašpytle
Milada Rezková
Neboj, neboj! Velká kniha o strachu nejen pro malé strašpytle

Graficky i obsahově úžasně zpracované téma strachu a úzkosti pro děti i dospělé.
Neboj, neboj! je kniha o strachu pro malé strašpytle i velké nebojsy.
Čti ji od začátku, od konce či zprostředka. Na pořadí nezáleží a strach k životu prostě patří. Dokonce i máma s tátou se občas bojí!
Napadlo tě někdy, že strachu není třeba se bát?
Víš, co se děje s mozkem, když dostaneš strach?
Proč se říká „Pokakal se strachy“?
Existují lidé, kteří se nikdy nebojí?
Dá se strach zneužít?
A víš, že slon má strach z mravence a žralok z delfína?
Nahlédni na strach z různých úhlů. Představ si ho jako úzkost, paniku, fobii, ale také jako odvahu. K ruce je ti chlapec Jirka, který se strachem prožívá plno dobrodružství. Dokáže tě rozesmát na celou stránku, tomu věř.
Kdo se bojí, ten do lesa klidně může. Ale půjde se líp tomu, kdo si obavy dokáže přiznat, pojmenovat je a pochopit.
To všechno a miliónkrát víc se dozvíš uvnitř!
Tak strachu zdar!… A neboj, neboj.

Kniha v našem katalogu

Všichni letí na koštěti
Julia Donaldson
Všichni letí na koštěti

Vtipný veršovaný příběh o trampotách čarodějnice.
Čarodějnice s kočkou letí na koštěti. Vtom zafouká vítr a sebere jí klobouk, potom mašli... A jak to všechno dopadlo, se dozvíte v tomto veršovaném příběhu.

Kniha v našem katalogu

Dívka, která upíjela měsíc
Kelly Barnhill
Dívka, která upíjela měsíc

Čarokrásný pohádkový příběh plný lásky, napětí, odvahy a kouzel.
Každý rok obětují lidé v Protektorátu jedno novorozeně čarodějnici žijící v hlubokých lesích. Odnepaměti slýchali, že jen tak ochrání město před jejími zlými čáry. Jenže čarodějnice Xan není krutá. Naopak, o opuštěné dítě se postará, nakrmí je výživnou hvězdnou září a najde mu novou, milující rodinu na druhé straně lesa. Ale jednou dá novorozené holčičce omylem napít svitu měsíce. V její krvi začne kolovat magie.
Xan se rozhodne děvčátko vychovat sama, pojmenuje je Luna a jeho kouzelné schopnosti zapečetí do doby, než bude Luně třináct a zmoudří. Jenže jak se blíží dívčiny třinácté narozeniny, kouzla začínají vyplouvat na povrch. Nad lesem se shlukují obrovská hejna hrozivých ptáků, pod zemským povrchem se probouzí sopka a kolem obchází žena s tygřím srdcem. A z Protektorátu míří k lesu muž odhodlaný Xanu zabít. Brzy bude muset Luna bránit ty, kdo dosud chránili ji. A postavit se skutečnému zlu…

Kniha v našem katalogu

Anna ze Zeleného domu
Lucy Maud Montgomery
i jako e-kniha
Anna ze Zeleného domu

Kniha, která díky humoru, optimismu, fantazii a poetickému líčení kanadské přírody nemá šanci zestárnout.
Farmář Matěj Cuthbert a jeho poněkud strohá sestra Marila se rozhodli, že k sobě vezmou dítě ze sirotčince – chlapce, aby jim později byl oporou v hospodářství. To ovšem netušili, že Matěj od vlaku přiveze upovídanou rusovlasou holčičku – drobnou, hubenou a bledou Annu, radostnou, upřímnou, prostořekou, temperamentní a nápaditou. Anna má za sebou bezútěšné putování od jedněch pěstounů k druhým i pobyt v sirotčinci. Je jí vlastní vyvinutý smysl pro všechno krásné, pulzuje v ní život naplněný fantazijními představami. Ocitla se u Cuthbertových sice omylem, ale přece ji nepošlou zpátky!Kniha v našem katalogu

Uspávanka s plavčíkem a velrybou
Jan Skácel
Uspávanka s plavčíkem a velrybou

Ideální knížečka pro velké i malé dobrodruhy, laskavé verše doprovázené působivými ilustracemi.
Báseň Jana Skácela zavede čtenáře na moře, kde se plavčík Jan potýká s nepřízní osudu a nemine ho ani setkání s velrybou. Knížku doprovodil svými typickými obrázky Pavel Čech.

Kniha v našem katalogu