Městská knihovna roku

Soutěž Městská knihovna roku vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR již od roku 2010. Záštitu nad soutěží převzal Svaz měst a obcí ČR. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb. Soutěž je určena knihovnám, které působí v obci se statutem města, přitom není rozhodující počet obyvatel. Se soutěží se pojí finanční odměna ve výši 30 000 Kč pro vítěznou knihovnu. Dříve byla nominace na ocenění spíše vlastní aktivitou každé knihovny, od roku 2020 je povinná jedna nominace z každého kraje.

Logo SKIP ČR

 

 

Nominace na cenu Městská knihovna roku 2022 za Liberecký kraj:

Městská knihovna Česká Lípa

Městská knihovna Česká Lípa, příspěvková organizace je veřejnou univerzální knihovnou, jejímž zřizovatelem je Město Česká Lípa. Kromě půjčoven v hlavní budově na náměstí T. G. Masaryka provozuje městská knihovna i dvě výpůjční místa v penzionech pro seniory, jednu pobočku ve spádové obci Dobranov a tři sídlištní pobočky – Holý Vrch, Ladu a Špičák. Právě pobočky Lada a Špičák prošly v posledních letech výraznou rekonstrukcí, která je proměnila v moderní komunitní centra.

Pobočka Městské knihovny Česká Lípa na sídlišti Lada se čtenářům otevřela po rekonstrukci 1. července 2021. Bývalé prostory pobočky jsou od té současné vzdálené jen pár desítek metrů, ale pro potřeby knihovny byly dlouhodobě nevyhovující – zatékalo do nich, byly stísněné, a také schodiště komplikovalo přístup hendikepovaným. Současné prostory jsou oproti tomu otevřené, velmi prakticky i stylově vybavené, a s bezbariérovým přístupem. Vše je barevně sladěno do šedivé a žluté, včetně nábytku, regálů i doplňků, nechybí ani zázemí pro knihovnice a čtenáře.

Pobočka na Špičáku sídlí od roku 2001 v objektu bývalé mateřské školy a skládá se ze dvou pavilonů spojených menší propojovací budovou. Knihovna zde vždy působila velmi aktivně – pořádala akce a cvičení pro seniory i programy pro maminky s dětmi, nachází se zde centrální depozitář Městské knihovny, a také zde sídlí českolipské pracoviště Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých SONS. Velký problém ale představoval technický stav budovy, a po mnoha opakovaných žádostech došlo v průběhu roku 2019 ke kompletní rekonstrukci celého objektu. Knihovna se čtenářům představila v novém 9. prosince 2019 – s moderně zařízeným oddělením pro děti i dospělé, praktickým depozitářem a větším sálem pro různé akce (pobočka nabízí akce pro seniory, maminky i školy). Pobočka na Špičáku je nyní moderní, dobře přístupnou a prakticky vybavenou knihovnou.

Městská knihovna v České Lípě se v současné době může pyšnit dvěma z opravdu nejmoderněji vybavených a zařízených poboček v kraji, za což nesou zásluhy všichni její zaměstnanci a zejména ředitelka knihovny, PhDr. Dana Kroulíková. S ohledem na dlouholetou vynikající činnost, nabízené služby i spolupráci s dalšími subjekty bychom právě tuto knihovnu rádi nominovali na ocenění Městská knihovna roku 2022.

Vítězné knihovny soutěže Městská knihovna roku v minulých letech:

 • 2022 - Městská knihovna Frýdek-Místek (za Liberecký kraj nominována Městská knihovna Česká Lípa)
 • 2021 - Městská knihovna Semily (Liberecký kraj)
 • 2020 - Masarykova veřejná knihovna Vsetín (za Liberecký kraj nominována Městská knihovna Železný Brod)
 • 2019 - Městská knihovna Písek
 • 2018 - Regionální knihovna Karviná
 • 2017 - Městská knihovna Slavičín
 • 2016 - Městská knihovna Sedlčany
 • 2015 - Knihovna města Olomouce
 • 2014 - Masarykova veřejná knihovna Vsetín
 • 2013 - Knihovna města Hradce Králové
 • 2012 - Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti
 • 2011 - Městská knihovna Louny
 • 2010 (vyhlášení soutěže) - Knihovna města Ostravy