Inspirujte se

Čtenářský metr

DSC_0697 (JPG)Čtenářský metr je aplikace, která pomáhá dětem ve výběru kvalitních knih. Knížky na seznam zařazují knihovníci, pedagogové a experti na čtenářství a čtenářskou gramotnost. Metr je skvělým rádcem také pro rodiče, kteří se chtějí zorientovat v obrovském množství knih pro děti a mladé, ale také pro nečtenáře. Vybírat ze stovek knih je možné podle věku a oblíbených žánrů či témat. Metr si můžete stáhnout i v papírové podobě. Aplikace i papírová verze jsou dostupné pod tímto odkazem. Papírovým metrem se navíc můžete inspirovat přímo u nás, v Knihovně pro děti a mládež - přímo na regále s novinkami.

 

Rosteme s knihou

Rosteme s knihou - logoWebové stránky Rostik.cz jsou tu pro děti, mládež i dospěláky, prostě všechny, kdo si rádi čtou pro potěšení. Jsou vytvořeny jako interaktivní prostředí pro hodnocení, vkládání, komentování a doporučování knížek. Jsou jedním z projektů kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou. Tato kampaň se zasazuje o zvyšování čtenářské gramotnosti a propagaci čtenářství již od roku 2005, kdy byla zahájena Svazem českých knihkupců a nakladatelů a jeho společností Svět knihy, s.r.o. Mnoho tipů na knihy včetně názorů uživatelů naleznete pod tímto odkazem.

 

Čtenářské kluby

Čtenářské kluby - logoČtenářské kluby se snaží ukázat dětem z mateřských a základních škol, a to i těm, které mají specifické vzdělávací potřeby, protože pocházejí z nepodnětného či sociálně slabého prostředí nebo mají nějakou specifickou poruchu učení, radost ze čtení a příjemného času stráveného nad knížkou. Jednou z cest je i nabídka knih ke čtení. Můžete si mezi nimi vybírat podle věku a podle toho, co děti baví, a naleznete je pod tímto odkazem.

 

Celé Česko čte dětem

Celé Česko čte dětem - logoPosláním obecně prospěšné společnosti Celé Česko čte dětem je prostřednictvím společného čtení budovat pevné vazby v rodině. Jednou z aktivit je sestavení seznamu zlatých titulů. Knihy doporučené pro hlasité předčítání jsou rozděleny podle věku a naleznete je pod tímto odkazem.

 

 

Nejlepší knihy dětem

Nejlepší knihy dětem - obrázek kataloguKomise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Pod tímto odkazem naleznete katalogy z jednotlivých ročníků.

 

 

Zlatá stuha

Zlatá stuha - logoTato výroční cena je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem porot sestavených z předních spisovatelů, výtvarných umělců a vědeckých odborníků na danou tematiku. Z toho důvodu je tedy Zlatá stuha garantem kvalitních dětských knížek a poskytuje vodítko, kterým se rodiče, pedagogové i knihovníci mohou řídit při orientaci ve složitém labyrintu současného knižního trhu.

Knihy oceněné Zlatou stuhou v letech 2012–2021 naleznete pod tímto odkazem.

 

Magnesia litera

Magnesia litera - logoVýroční knižní ceny si kladou za cíl oceňovat kvalitní literaturu a dobré knihy. Jedna z devíti kategorií je věnována i knihám pro děti a mládež. Oceněné i nominované tituly za jednotlivé roky naleznete pod tímto odkazem.