Sluchově handicapovaní

Video průvodce knihovnou ve znakovém jazyce

Aktuálně

Vyšel další díl znakoknihy

...A dětská televize Liberec o tom natočila reporáž! Šestou znakoknihu najdete na webových stránkách www.znakokniha.cz

Týden komunikace osob se sluchovým potižením

Rádi bychom všechny naše uživatele, slyšící, nedoslýchavé i neslyšící, pozvali na TÝDEN KOMUNIKACE OSOB SE SLUCHOVÝM POSTIŽENÍM

V období od 26. září do 30. září jsme pro vás připravili spoustu zajímavých akcí!

 • 26. 9. Den jazyků 
  • workshopy českého znakového jazyka pro školy – akci v knihovně organizuje Europe Direct a Eurocentrum (pouze pro zvané)
 • 27. 9. od 16.30 Naučte se znakovat!
  • lektor Karel Redlich vám během interaktivního workshopu přiblíží základy českého znakového jazyka. Určeno pro dospělou veřejnost
  • Nutná registrace na: https://1url.cz/jrEXH
 • 27. 9. od 18.00 Japonsko – tajemná země protikladů 
  • přednáška s projekcí fotografií tlumočená do českého znakového jazyka.
  • Přednáší: Marie Kroupová, lektorka japonštiny, překladatelka a tlumočnice, organizátorka zájezdů a průvodkyně po Japonsku
  • více informací o akci najdete na našem webu v sekci Akce nebo pod odkazem.
 • 29. 9. od 16.30 Jak na iPad a chytrý telefon Školení moderních technologií pro neslyšící 
  • školení vede Jiří Albrecht a Egon Jekl (neslyšící lektor).
  • školení probíhá přímo ve znakovém jazyce a je určené neslyšícím uživatelům 
 • 23. – 30. 9. Co může knihovna nabídnout neslyšícím? 
  • Celý týden vám budeme na našem Facebooku servírovat přehlídku služeb, které jsme vytvořili přímo pro naše neslyšící uživatele. 

53488 (1) (jpg)​​​​​​​

Knihovna získala certifikát Handicap Friendly!

Naše knihovworkingcopy_98fa117114c89f696f87437f0a6c805dna byla oceněna za činnosti, které realizujeme ve vztahu ke sluchově handicapovaným uživatelům. Jsou to zejména znakoknihy, které jsou unikátním  projektem, na kterém se s velkou radostí podílíme, ale i kurzy znakového jazyka, přednášky a kurzy tlumočené do znakového jazyka. Nemálo práce nás stál i nový web, který splňuje podmínky o přístupnosti webu podle zákona 99/2019 Sb. Nezapomínáme ani na technické vybavení, které usnadňuje sluchově handicapovaným uživatelům pobyt v knihovně (počítač s kamerou či dvě indukční smyčky).

Máme velkou radost, ale rozhodně nehodláme ustrnout, chceme i nadále hledat další a další cesty, jak handicapovaným uživatelům co nejvíce usnadit pobyt v knihovně a zpřístupnit naše služby.

Služby, které nabízíme

 • Všem držitelům průkazu ZTP nabízíme 50% slevu na registraci.
 • Vstupní hala a Velký sál ve 2. patře jsou opatřeny indukční smyčkou.
 • Máme k dispozici počítač vhodný pro sluchově handicapované, je opatřen webkamerou a programem Skype.
 • Vybrané přednášky jsou tlumočeny do znakového jazyka.
 • Několik pracovníků ve službách je schopno komunikovat ve znakovém jazyce (na základní úrovni).
 • Široká nabídka dokumentů k zapůjčení (knihy od neslyšících autorů, knihy a DVD o problematice osob se sluchovým postižením, výukové knihy, filmy na DVD opatřené titulky v češtině aj.).
 • Nabízíme kurzy počítačové gramotnosti se zaměřením na možnosti komunikace (práce s iPadem, programem Skype aj.).
 • Půjčujeme iPady i čtečky knih.
 • Od roku 2017 se podílíme na vydávání Znakoknih, tedy knih, které jsou převedeny do znakového jazyka. 
 • Milé a vstřícné prostředí nejen k uživatelům s handicapem.

Organizace, se kterými spolupracujeme

CZPLK – Centrum pro zdravotně postižené Libereckého kraje 

CODA – organizace sdružující slyšící děti neslyšících rodičů

CUN – Česká unie neslyšících 

Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených 

Speciálně pedagogické centrum logopedické a surdopedické p.o., Liberec 

Konto Bariéry 

 

Užitečné odkazy

Odkazy na dokumenty, které by vás mohly zajímat, naleznete v našem katalogu

Kompletní nabídku filmů, opatřených titulky, naleznete v našem katalogu.

Kontakt

Mgr. Eva Šťastná, e-mail: stastna@kvkli.cz, telefon: 482 412 141

Znakokniha

znakokniha-cesky-raj (jpg)   znakokniha-o-zahrade (jpg)   znakokniha-stare-povesti (jpg)   znakokniha-stare-povesti-2-dil (jpg)

Knihovna vydává již od roku 2002 zvukové knihy pro nevidomé děti a mládež. Stejnou službu chtěla nabídnout i neslyšícím uživatelům, kterým se i jinak dlouhodobě věnuje, pořádá přednášky tlumočené do znakového jazyka i kurzy znakového jazyka pro veřejnost.

V roce 2017 jsme oslovili odborníka na tvorbu hybridních knih Petra Hladíka, kameramana Jana Myšáka a překladatele do českého znakového jazyka Karla Redlicha. Podařilo se sestavit tým odborníků, který byl od prvního okamžiku projektem velmi zaujatý a svého úkolu se zhostil úžasně.

Vznikla první webová prezentace, kterou jsme pojmenovali „znakokniha“.  Souhlas s užitím své knihy nám dala Lucie Seifertová. Neslyšící si tak mohli, prostřednictvím znakového jazyka, poprvé přečíst knihu Český ráj a jeho tajemství.

Pro zpracování druhé znakoknihy jsme o rok později vybrali knihu Pavla Čecha O zahradě. I on knihovně velmi vstřícně nabídl spolupráci a z výsledku měl stejnou radost jako tvůrčí tým a knihovna.  

V roce 2019 byla po poradě se ZŠ a MŠ logopedickou Liberec vybrána a zpracována kniha autorek Aleny Ježkové a Renáty Fučíkové Staré pověsti české a moravské.  Dosud nejnáročnější počin, jehož výsledek se už blíží hybridní knize. Určena je nejen pro zpestření volných chvil dětem, žákům a studentům se sluchovým postižením, ale i dospělým, kteří tak budou moci nahlédnout do studnice příběhů českých dějin. Znakokniha může posloužit i jako učební pomůcka v hodinách dějepisu a jako studijní materiál pro studenty a zájemce o český znakový jazyk a jeho překladatele. Neměla by chybět v rodinách se sluchovým postižením a ve všech zařízeních, která mohou znakoknihu nabízet a využívat. Tři kapitoly z této knihy převedly do znakového jazyka a přetlumočily čtyři překladatelky Lucie Sedláčková Půlpánová, Veronika Skohoutilová, Lucie Štefková a Anna Pankrácová.

V roce 2020 (i přes komplikovanou situaci způsobenou koronavirem) jsme pokračovali v projektu a podařilo se převést do znakového jazyka druhou část Starých pověstí (4 kapitoly). Výše uvedené překladatelky doplnila ještě Lucie Kastnerová a Zuzana Hájková. Poděkování za koordinaci natáčení patří Lucii Sedláčkové Půlpánové.

Projekt od začátku finančně podporuje Ministerstvo kultury a statutární město Liberec. Vážíme si toho, že tři znakoknihy mohly být slavnostně pokřtěny v obřadní síni liberecké radnice. Křtu té čtvrté zatím brání nepříznivá epidemická situace.

Vstoupit na platformu Znakokniha