Sluchově handicapovaní
Služby, které nabízíme
- Všem držitelům průkazu ZTP nabízíme 50% slevu na registraci.
- Vstupní hala a Velký sál ve 2. patře jsou opatřeny indukční smyčkou.
- Máme k dispozici počítač vhodný pro sluchově handicapované, je opatřen webkamerou a programem Skype.
- Vybrané přednášky jsou tlumočeny do znakového jazyka.
- Několik pracovníků ve službách je schopno kominukovat ve znakovém jazyce (na základní úrovni).
- Široká nabídka dokumentů k zapůjčení (knihy od neslyšících autorů, knihy a DVD o problematice osob se sluchovým postižením, výukové knihy, flilmy na DVD opatřené titulky v češtině aj.).
- Nabízíme kurzy počítačové gramotnosti se zaměřením na možnosti komunikace (práce s iPadem, programem Skype aj.).
- Půjčujeme iPady i čtečky knih.
- Od roku 2017 se podílíme na vydávání ZNAKOKNIH, tedy knih, které jsou převedeny do znakového jazyka.
- Milé a vstřícné prostředí nejen k uživatelům s handicapem.
Organizace, se kterými spolupracujeme
CZPLK – Centrum pro zdravotně postižené Libereckého kraje
CODA – organizace sdružující slyšící děti neslyšících rodičů
CUN – Česká unie neslyšících
Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených
Speciálně pedagogické centrum logopedické a surdopedické p.o., Liberec
Znakokniha
Knihovna vydává již od roku 2002 zvukové knihy pro nevidomé děti a mládež. Stejnou službu chtěla nabídnout i neslyšícím uživatelům, kterým se i jinak dlouhodobě věnuje, pořádá přednášky tlumočené do znakového jazyka i kurzy znakového jazyka pro veřejnost.
V roce 2017 jsme oslovili odborníka na tvorbu hybridních knih Petra Hladíka, kameramana Jana Myšáka a překladatele do českého znakového jazyka Karla Redlicha. Podařilo se sestavit tým odborníků, který byl od prvního okamžiku projektem velmi zaujatý a svého úkolu se zhostil úžasně.
Vznikla první webová prezentace, kterou jsme pojmenovali „znakokniha“. Souhlas s užitím své knihy nám dala Lucie Seifertová. Neslyšící si tak mohli, prostřednictvím znakového jazyka, poprvé přečíst knihu Český ráj a jeho tajemství.
Pro zpracování druhé znakoknihy jsme o rok později vybrali knihu Pavla Čecha O zahradě. I on knihovně velmi vstřícně nabídl spolupráci a z výsledku měl stejnou radost jako tvůrčí tým a knihovna.
V roce 2019 byla po poradě se ZŠ a MŠ logopedickou Liberec vybrána a zpracována kniha autorek Aleny Ježkové a Renáty Fučíkové Staré pověsti české a moravské. Dosud nejnáročnější počin, jehož výsledek se už blíží hybridní knize. Určena je nejen pro zpestření volných chvil dětem, žákům a studentům se sluchovým postižením, ale i dospělým, kteří tak budou moci nahlédnout do studnice příběhů českých dějin. Znakokniha může posloužit i jako učební pomůcka v hodinách dějepisu a jako studijní materiál pro studenty a zájemce o český znakový jazyk a jeho překladatele. Neměla by chybět v rodinách se sluchovým postižením a ve všech zařízeních, která mohou znakoknihu nabízet a využívat. Tři kapitoly z této knihy převedly do znakového jazyka a přetlumočily čtyři překladatelky Lucie Sedláčková Půlpánová, Veronika Skohoutilová, Lucie Štefková a Anna Pankrácová.
V roce 2020 (i přes komplikovanou situaci způsobenou koronavirem) jsme pokračovali v projektu a podařilo se převést do znakového jazyka druhou část Starých pověstí (4 kapitoly). Výše uvedené překladatelky doplnila ještě Lucie Kastnerová a Zuzana Hájková. Poděkování za koordinaci natáčení patří Lucii Sedláčkové Půlpánové.
Projekt od začátku finančně podporuje Ministerstvo kultury a statutární město Liberec. Vážíme si toho, že tři znakoknihy mohly být slavnostně pokřtěny v obřadní síni liberecké radnice. Křtu té čtvrté zatím brání nepříznivá epidemická situace.