Sluchově handicapovaní

Aktuálně

Knihovna získala certifikát Handicap Friendly!

Naše knihovworkingcopy_98fa117114c89f696f87437f0a6c805dna byla oceněna za činnosti, které realizujeme ve vztahu ke sluchově handicapovaným uživatelům. Jsou to zejména znakoknihy, které jsou unikátním  projektem, na kterém se s velkou radostí podílíme, ale i kurzy znakového jazyka, přednášky a kurzy tlumočené do znakového jazyka. Nemálo práce nás stál i nový web, který splňuje podmínky o přístupnosti webu podle zákona 99/2019 Sb. Nezapomínáme ani na technické vybavení, které usnadňuje sluchově handicapovaným uživatelům pobyt v knihovně (počítač s kamerou či dvě indukční smyčky).

Máme velkou radost, ale rozhodně nehodláme ustrnout, chceme i nadále hledat další a další cesty, jak handicapovaným uživatelům co nejvíce usnadit pobyt v knihovně a zpřístupnit naše služby.

Služby, které nabízíme

  • Všem držitelům průkazu ZTP nabízíme 50% slevu na registraci.
  • Vstupní hala a Velký sál ve 2. patře jsou opatřeny indukční smyčkou.
  • Máme k dispozici počítač vhodný pro sluchově handicapované, je opatřen webkamerou a programem Skype.
  • Vybrané přednášky jsou tlumočeny do znakového jazyka.
  • Několik pracovníků ve službách je schopno komunikovat ve znakovém jazyce (na základní úrovni).
  • Široká nabídka dokumentů k zapůjčení (knihy od neslyšících autorů, knihy a DVD o problematice osob se sluchovým postižením, výukové knihy, filmy na DVD opatřené titulky v češtině aj.).
  • Nabízíme kurzy počítačové gramotnosti se zaměřením na možnosti komunikace (práce s iPadem, programem Skype aj.).
  • Půjčujeme iPady i čtečky knih.
  • Od roku 2017 se podílíme na vydávání Znakoknih, tedy knih, které jsou převedeny do znakového jazyka. 
  • Milé a vstřícné prostředí nejen k uživatelům s handicapem.

Organizace, se kterými spolupracujeme

CZPLK – Centrum pro zdravotně postižené Libereckého kraje 

CODA – organizace sdružující slyšící děti neslyšících rodičů

CUN – Česká unie neslyšících 

Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených 

Speciálně pedagogické centrum logopedické a surdopedické p.o., Liberec 

Konto Bariéry 

 

Užitečné odkazy

Odkazy na dokumenty, které by vás mohly zajímat, naleznete v našem katalogu

Kompletní nabídku filmů, opatřených titulky, naleznete v našem katalogu.

Kontakt

Mgr. Eva Šťastná, e-mail: stastna@kvkli.cz, telefon: 482 412 141

Znakokniha

znakokniha-cesky-raj (jpg)   znakokniha-o-zahrade (jpg)   znakokniha-stare-povesti (jpg)   znakokniha-stare-povesti-2-dil (jpg)

Knihovna vydává již od roku 2002 zvukové knihy pro nevidomé děti a mládež. Stejnou službu chtěla nabídnout i neslyšícím uživatelům, kterým se i jinak dlouhodobě věnuje, pořádá přednášky tlumočené do znakového jazyka i kurzy znakového jazyka pro veřejnost.

V roce 2017 jsme oslovili odborníka na tvorbu hybridních knih Petra Hladíka, kameramana Jana Myšáka a překladatele do českého znakového jazyka Karla Redlicha. Podařilo se sestavit tým odborníků, který byl od prvního okamžiku projektem velmi zaujatý a svého úkolu se zhostil úžasně.

Vznikla první webová prezentace, kterou jsme pojmenovali „znakokniha“.  Souhlas s užitím své knihy nám dala Lucie Seifertová. Neslyšící si tak mohli, prostřednictvím znakového jazyka, poprvé přečíst knihu Český ráj a jeho tajemství.

Pro zpracování druhé znakoknihy jsme o rok později vybrali knihu Pavla Čecha O zahradě. I on knihovně velmi vstřícně nabídl spolupráci a z výsledku měl stejnou radost jako tvůrčí tým a knihovna.  

V roce 2019 byla po poradě se ZŠ a MŠ logopedickou Liberec vybrána a zpracována kniha autorek Aleny Ježkové a Renáty Fučíkové Staré pověsti české a moravské.  Dosud nejnáročnější počin, jehož výsledek se už blíží hybridní knize. Určena je nejen pro zpestření volných chvil dětem, žákům a studentům se sluchovým postižením, ale i dospělým, kteří tak budou moci nahlédnout do studnice příběhů českých dějin. Znakokniha může posloužit i jako učební pomůcka v hodinách dějepisu a jako studijní materiál pro studenty a zájemce o český znakový jazyk a jeho překladatele. Neměla by chybět v rodinách se sluchovým postižením a ve všech zařízeních, která mohou znakoknihu nabízet a využívat. Tři kapitoly z této knihy převedly do znakového jazyka a přetlumočily čtyři překladatelky Lucie Sedláčková Půlpánová, Veronika Skohoutilová, Lucie Štefková a Anna Pankrácová.

V roce 2020 (i přes komplikovanou situaci způsobenou koronavirem) jsme pokračovali v projektu a podařilo se převést do znakového jazyka druhou část Starých pověstí (4 kapitoly). Výše uvedené překladatelky doplnila ještě Lucie Kastnerová a Zuzana Hájková. Poděkování za koordinaci natáčení patří Lucii Sedláčkové Půlpánové.

Projekt od začátku finančně podporuje Ministerstvo kultury a statutární město Liberec. Vážíme si toho, že tři znakoknihy mohly být slavnostně pokřtěny v obřadní síni liberecké radnice. Křtu té čtvrté zatím brání nepříznivá epidemická situace.

Vstoupit na platformu Znakokniha