Aktuálně

Veřejná knihovna - srdce obce

Metodické centrum pro výstavbu a rekonstrukci knihoven vydalo v roce 2023 informační skládačku Veřejná knihovna - srdce obce. Materiál je souhrnem praktických rad a inspirativních nápadů, jak zrekonstruovat či zmodernizovat prostory knihovny tak, aby reflektovaly potřebu uživatelů i zaměstnanců veřejných knihoven. Skládačku si můžete prohlédnout a stáhnout pod tímto textem a také na společné stránce vybraných metodických příruček.

Veřejná knihovna srdce obce obálka (JPG)

V roce 2023 v knihovnách s mediální gramotností

S novým rokem 2023 přichází také nové téma jako nová výzva. Vybráno bylo téma mediální gramotnost, která na udržitelnost volně navazuje, protože udržitelnost není jen eko (viz https://17cilu.cz/), ale všechny cíle udržitelného rozvoje mají širší společenský kontext. Ale téma bylo zvoleno i s ohledem na dění v mediálním světě posledních let a fakt, že to byly knihovny, které se staly pro velkou část české veřejnosti branou do světa internetu. Měly by to tedy být i knihovny, kdo nabídne veřejnosti pomocnou ruku v tom, jak tomu světu porozumět.

Téma je tentokrát dvouleté (2023-2024) a mnoho věcí je zatím v přípravě.

Zda a kdy se k výpravě přidáte je jen na vás, stejně jako to, s čím:

  • Využijete nabídku partnerů (např. Elpida) a objednáte si akci pro veřejnost na klíč?
  • Proškolíte kolegy, využijete hotové metodiky a pustíte se do vlastních kurzů?
  • Začnete hloubkovým studiem (bohatý studijní materiál najdete např. na https://koncepce.knihovna.cz/medialka/) a zatím si to necháte projít hlavou?
  • Vše je možné a vše se počítá.

Záchytným bodem by měl být web koncepce.knihovna.cz, kde najdete úvodní text (https://koncepce.knihovna.cz/knihovny-na-jedno-tema-2023-2024-medialni-gramotnost/) a novinky i pozvánky budou přibývat.

Strategickým partnerem tématu je Nadace OSF.

Informace pro knihovny ohledně válce na Ukrajině

Veškeré informace ohledně pomoci Ukrajině, které se týkají knihoven, jsou dostupné na stránce Knihovnického institutu Národní knihovny České republiky:

Rozcestník informací k Ukrajině na stránce Národní knihovny ČR

Národní digitální knihovna - Díla nedostupná na trhu

Národní digitální knihovna ve svém segmentu Díla nedostupná na trhu nabízí plné texty dokumentů (knih, časopisů, novin apod.) vydaných na území České republiky, u knih do roku 2007, u periodik do roku 2011. Jedná se o dokumenty, které jsou chráněny autorským právem (tj. neuplynulo 70 let od smrti autora) a které nejsou dostupné na trhu. Tuto službu může svým čtenářům poskytnout každá knihovna, stačí jen uzavřít smlouvu s Národní knihovnou!

Zapojení do systému DNNT pro knihovny

Vzdělávací akce pro knihovníky

Vše o vzdělávacích akcích se dozvíte na stránce Odborného vzdělávání či Počítačového vzdělávání.

Inspirace ke Koncepci rozvoje knihoven

Rozcestník k nové Koncepci rozvoje knihoven na léta 2021-2027 nabízí mnoho užitečných tipů a inspirace.

Rozcestník ke Koncepci rozvoje knihoven

Nejlepší knihy dětem 2020/2021

Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY každoročně doporučují nejlepší nové české knihy pro děti a mládež, můžete ho najít zde:

Katalog Nejlepší knihy dětem 2020/2021