Literatura pro děti a mládež, učebnice

2024

Oceněná kniha

  • Magašvári, Lucia. Z ohně a písku - Bráškové Ondra a Vítek se vydávají na prázdniny do Jizerských hor, kraje sklářů a jedné protržené přehrady. A právě tam mizí beze stopy místní strašidla. Kluci se spolu s kamarádkou Háňou rozhodnou odhalit tajemství tohoto záhadného místa. Dozví se tak o jeho dramatické minulosti a proniknou také do tajů výroby skla.

Nominace

2023

Oceněná kniha

Nominace

2022

Oceněná kniha

  • Čechlovská, Miloslava. Cizinec - Příběh zvířátek vyděšených z tajemného cizince, kterého vlastně nikdo neviděl a nezná. Zvířátka, aniž by cokoliv viděla, uvěří starému vlkovi, že viděl na kraji lesa nebezpečného tvora. Aniž si vše ověří, vyděsí se navzájem natolik, že se rozhodnou cizince zničit. Příběh končí objevem, že ten strašlivý tvor je úplně jiný, než si všichni mysleli.

Nominace

2021

Oceněná kniha

  • Koudelková, Eva. Doktor Kittel - Kniha obsahuje kompletní soubor lidových vyprávění německých obyvatel Jablonecka, jež byly od časů „zázračného doktora Jizerských hor“ o této postavě napsány. Doplňuje je i několik textů českých. Pověsti jsou zajímavé šíří záběru, protože díky němu je dobře patrné, jak se v průběhu doby pohled na postavu doktora Kittela proměňoval. 

Nominace

2020

Oceněná kniha

Nominace

2019

Oceněná kniha

  • Dvořák, Václav. Písečníci a bludný asteroid - Vesmírné dobrodružství odehrávající se v daleké budoucnosti. Líčí dobrodružství sirotků Tomáše a malé Lucka na planetě Písečnice, jejich cestu tajemnými mimozemskými doly, nečekanou cestu do vesmíru a příběhy na vesmírné akademii. Kniha představuje čtivý a zábavný příběh s poutavými ilustracemi podporující čtení dětí a mládeže od devíti let nebo také společné čtení rodičů s dětmi.

Nominace

2018

Nominace