Cena čtenářů

2023

  • Pamětnice roprachtická - Kniha přibližuje 670 let historie obce Roprachtice na Semilsku. V knize nechybí kapitoly o místních památkách, lidové architektuře, činnosti místních spolků, významných osobnostech, ale třeba i v roce 2009 postavené soukromé rozhledně U borovice nad obcí.

2022

  • Henychová, Jana. Běžet život se psy husky - Česká musherka, která se svými psy plemene Sibiřský Husky absolvovala nejvýznamnější longové závody psích spřežení pořádané na evropském kontinentu. V roce 2009 jako první Čech dokončila závod na 1000 km, norský Finnmarksløpet, a stala se tak i první ženou s týmem sibiřských husky v historii tohoto závodu, která dojela do cíle.

2021

  • Heřmanice v čase: tady jsme doma! - Kniha dokumentuje obec a její části od vzniku r. 1375 až do současnosti. Připomíná zapomenutý život zdejšího kraje z důvodu nuceného odsunu místního obyvatelstva, které bylo po roce 1945 nahrazeno přistěhovalci z vnitrozemí. Tímto krokem byla přerušena dlouhá historie obce. Význam knihy je v připomenutí mimořádných krizových událostí a v ucelené sbírce obnovených zapomenutých a poškozených fotografií, map a dalších tiskovin pro budoucí generace.

2020

  • Kříž, Jaroslav. První Čech na pěti kontinentech: cesty Čeňka Paclta 1813-1887 - Publikace přibližuje životní osudy českého dobrodruha Čeňka Paclta, pocházejícího z Turnova. Paclt patří vedle Emila Holuba, Enriquea S. Vráze či Josefa Kořenského mezi naše nejznámější cestovatele 19. století. Mezi českými dobrodruhy a cestovateli má však významné prvenství: jako první navštívil všech pět obydlených kontinentů a zanechal o tom písemné svědectví.

2019

  • Pelantová, Martina a kol. Výlety po Hodkovicích nad Mohelkou, aneb, 10 let Cesty za poznáním - Malý sborník výletů po městě Hodkovice nad Mohelkou a blízkém okolí, který vydal Spolek rodáků a přátel Hodkovic. Kniha obsahuje 100 stran s popisem historických zajímavostí Hodkovic, řadu historických fotografií a 10 přehledných mapek. Může být průvodcem po toulkách pro všechny, které zajímá zdejší minulost nebo na svých cestách rádi objevují drobné památky skryté v krajině.

2018

  • Francová, Karolina. Purpurová noc. Kniha první, Ve stínu Rudé věže - Příběh je situován do alternativní budoucnosti (rok 2025), v níž se Česko se stává jedinou zemí na světě, kde funguje magie. Vládu přebírá temný mág, který si za hlavní město volí Liberec a v lokalitě Liberecké výšiny buduje nové administrativní a vládní centrum Rudou věž. V souladu se změnami nastolenými magií se proměňuje i město samo.