Rakouská knihovna
Rakouská knihovna funguje od 23. května 1992. Je jednou z více než 60 podobných knihoven převážně v zemích střední, východní a jihovýchodní Evropy. V ČR těchto knihoven existuje osm. Rakouské knihovny vznikají na základě spolupráce rakouského Spolkového ministerstva zahraničních věcí (které je na vlastní náklady vybavuje publikacemi) s místními institucemi (knihovnami nebo univerzitami). Jejich úkolem je zprostředkovat veřejnosti rakouskou literaturu, kulturu a další informace o Rakousku. Naprostá většina knih je v německém jazyce. Najdete ji také na Facebooku.
V rámci spolupráce s rakouským Spolkovým ministerstvem zahraničních věcí a Rakouským kulturním fórem v Praze pořádáme literární večery - autorská čtení rakouských spisovatelů, výstavy, v posledních dvou letech i kurz německé konverzace. Výraznou akcí je každoroční zapojení knihovny do celorakouské literární kampaně "Österreich liest. Treffpunkt Bibliothek". Zástupci knihovny jsou každý rok zváni na slavnostní setkání spolupracujících institucí, které pořádá rakouské velvyslanectví na pražském Žofíně.
Knihovní fond
Fond knihovny tvoří tzv. austriaka - knihy rakouských autorů a knihy s tematickým zaměřením na Rakousko, jeho dějiny, současnost a kulturu. Většinu dokumentů si lze půjčit absenčně (domů), dokumenty určené pouze k prezenčnímu studiu jsou označeny žlutým proužkem na hřbetu knihy.
- krásná literatura – próza, poezie, divadelní hry - knihy od autorů jako např.: I. Bachmann, T. Bernhard, E. Canetti, E. Fried, D. Glattauer, W. Haas, P. Handke, E. Jandl, E. Jelinek, F. Kafka, K. Kraus, R. Musil, R. M. Rilke, A. Schnitzler, F. Werfel, S. Zweig a od mnoha dalších (je řazena v rámci žánru podle příjmení autora)
- naučná literatura - společenské vědy, umění, němčina jako cizí jazyk (DaF), literatura, vlastivěda, životopisy osobností, dějiny (je řazena podle systému Mezinárodního desetinného třídění – MDT)
- noviny a časopisy
- mluvené slovo (CD, kazety), filmy (DVD)
Rakouské knihovny v ČR
Rakouská knihovna v Brně, Rakouská knihovna České Budějovice, Rakouská knihovna Olomouc, Rakouská knihovna Opava, Rakouská knihovna Plzeň, Rakouská knihovna ve Znojmě, Rakouská knihovna při UJEP v Ústí nad Labem
Kontakty
Ing. Martina Sanetrníková (knihovnice) - sanetrnikova@kvkli.cz, tel. 482 412 137
Mgr. Nikola Mizerová, Ph.D. (vědecká poradkyně) - nikola.mizerova@tul.cz, tel. 485 354 280
Lena Hildegard Katzinger, M.Ed., e-mail lena.katzinger@tul.cz, tel. +420 48535 2320