Rakouská knihovna

Rakouská knihovna funguje od 23. května 1992. Je jednou z více než 60 podobných knihoven převážně v zemích střední, východní a jihovýchodní Evropy. V ČR těchto knihoven existuje osm. Rakouské knihovny vznikají na základě spolupráce rakouského Spolkového ministerstva zahraničních věcí (které je na vlastní náklady vybavuje publikacemi) s místními institucemi (knihovnami nebo univerzitami). Jejich úkolem je zprostředkovat veřejnosti rakouskou literaturu, kulturu a další informace o Rakousku. Naprostá většina knih je v německém jazyce. Najdete ji také na Facebooku

Knihovní fond

Fond knihovny tvoří tzv. austriaka - knihy rakouských autorů a knihy s tematickým zaměřením na Rakousko, jeho dějiny, současnost a kulturu. Většinu dokumentů si lze půjčit absenčně (domů), dokumenty určené pouze k prezenčnímu studiu jsou označeny žlutým proužkem na hřbetu knihy.

  • krásná literatura – próza, poezie, divadelní hry - knihy od autorů jako např.: I. Bachmann, T. Bernhard, E. Canetti, E. Fried, D. Glattauer, W. Haas, P. Handke, E. Jandl, E. Jelinek, F. Kafka, K. Kraus, R. Musil, R. M. Rilke, A. Schnitzler, F. Werfel, S. Zweig a od mnoha dalších (je řazena v rámci žánru podle příjmení autora)
  • naučná literatura - společenské vědy, umění, němčina jako cizí jazyk (DaF), literatura, vlastivěda, životopisy osobností, dějiny (je řazena podle systému Mezinárodního desetinného třídění – MDT)
  • noviny a časopisy
  • mluvené slovo (CD, kazety), filmy (DVD)

Rakouské knihovny v ČR

Rakouská knihovna v BrněRakouská knihovna České BudějoviceRakouská knihovna OlomoucRakouská knihovna OpavaRakouská knihovna PlzeňRakouská knihovna ve Znojmě, Rakouská knihovna při UJEP v Ústí nad Labem

Kontakty

Ing. Martina Sanetrníková (knihovnice) - sanetrnikova@kvkli.cz, tel. 482 412 137

Mgr. Nikola Mizerová, Ph.D. (vědecká poradkyně) - nikola.mizerova@tul.cz, tel. 485 354 280

Lena Hildegard Katzinger, M.Ed., e-mail lena.katzinger@tul.cz, tel. +420 48535 2320

O╠łsterreich-Bibliotheken_srgb (jpg)BMEIA_Logo (jpg)RKFctverecky (jpg)