Chci se stát čtenářem

Jak se mohu přihlásit?

V Knihovně pro děti a mládež dostaneš přihlášku. Vyplníš ji, necháš ji podepsat rodiči a odevzdáš ji u pultu. Dostaneš čtenářskou průkazku nebo si necháš zaregistrovat svou Opus Card.

Mohu se přihlásit i přes internet?

Ano, můžeš. K tomu je potřeba vyplnit online předregistraci. Pak vyplň přihlášku, vyfoť ji a pošli na detske@kvkli.cz. Ozveme se s dalšími pokyny.

Budu něco platit?

Čtenáři přihlášení v Knihovně pro děti a mládež platí 50 Kč na jeden rok. Pokud má rodič platnou průkazku do knihovny, jedno dítě nemusí platit roční poplatek a půjčuje si zdarma. Čtenářská průkazka stojí 10 Kč, registrace Opus Card je zdarma.

Mohu si půjčovat bez průkazky?

Radši si ji vždycky přines. Bez průkazky můžeš pouze vracet.

Může moji průkazku použít kamarád?

Rozhodně ne – tvoje průkazka slouží jen tobě. Pokud nemůžeš přijít osobně, mohou ti na ni půjčit rodiče – ale nikdo jiný.

Co když ztratím nebo zničím průkazku?

Zaplatíš 20 Kč za ztrátu nebo zničení + 10 Kč za novou průkazku (to neplatí, pokud využíváš Opus Card).

Mohu si půjčovat po celé knihovně?

Ne, dětská průkazka platí jen v Knihovně pro děti a mládež a v Hudebním oddělení. Pokud potřebuješ četbu do školy, která není v Knihovně pro děti a mládež dostupná (třeba na referát nebo cizojazyčnou četbu) domluv se s knihovnicemi u pultu, mohou ti výpůjčku z jiných oddělení zařídit.

Platí moje průkazka i v jiných knihovnách našeho města?

Ano, tvoje průkazka platí i na všech pobočkách KVK (Vesec, Ruprechtice, Rochlice, Kunratická, Králův Háj a Machnín).

Kolik knížek si mohu půjčit?

Můžeš mít půjčeno maximálně 15 knížek, 5 časopisů, 2 společenské hry, 4 CD a 4 DVD.

Na jak dlouho se půjčuje?

Knihy a časopisy se půjčují na měsíc, hry a CD na 14 dní. Týden před koncem výpůjčky si ji můžeš nechat prodloužit o další měsíc či 14 dní. Každá výpůjčka může být prodloužena až dvakrát. Neplatí to u knih, časopisů nebo CD, které si někdo zamluvil.

Co když knihu nestihnu přečíst?

Výpůjčku si můžeš prodloužit o další měsíc (nebo 14 dní u dokumentů z Hudební knihovny) , a to dokonce dvakrát (ale jen v případě, že ji někdo nemá zamluvenou). Je to ale možné nejdříve 7 dní před vypršením výpůjční doby. Prodloužení můžeš provést osobně v knihovně, telefonicky nebo prostřednictvím svého čtenářského konta na internetu.

Jak mám knihy vrátit?

Půjčené knihy můžeš vrátit u výpůjčního pultu kterékoli půjčovny (dokonce i na pobočkách) nebo na samoobslužném zařízení, CD a hry se vracejí v Hudebním knihovně. Pokud bude knihovna zrovna zavřená, můžeš knihy vedle vchodu do knihovny vhodit do tzv. biblioboxů, kontejnerů na knihy.

Co se stane, když nevrátím knihy včas?

Začnou ti chodit upomínky a budeš platit pokutu.

Co když knihu nebo časopis ztratím?

Přijď hned ztrátu oznámit a domluvit se na náhradě. Hlavu ti nikdo neutrhne, může se to stát každému.

Mohu si knížku zamluvit?

Můžeš – buď osobně u pultu, nebo přes své čtenářské konto na internetu. Když ti přijde zpráva, že je kniha pro tebe připravena, máš 14 dnů na její vyzvednutí. Poplatek za rezervaci je 7 Kč.