Autostopem po Severní Makedonii

Přednáška
Plakát Autostopem po Severní Makedonii
Pořádá: KVK v Liberci
Host: Libor Drahoňovský, cestovatel a etnolog

Libor Drahoňovský pochází z Lomnice nad Popelkou, města na rozhraní Českého ráje a Podkrkonoší. Nejprve začal poznávat krásy rodného kraje na kole, později takto procestoval celou republiku, Rakousko, Bavorsko i část Polska. V roce 1999 se vydal do Ruska a Pobaltí autostopem . Tyto země ho velmi zaujaly, stejně jako autostop, díky kterému v dalších letech poznal i mnohé další země, především Balkán a Přední východ, ale také spoustu míst v rodné zemi. Cestování se stalo nejen jeho velkou láskou i životním stylem.

Beseda je věnována jedinečným přírodním krásám, starobylým klášterům, vesničkám s dochovanou lidovou architekturou i životu místních obyvatel. 

Severní Makedonie přestože svoji rozlohou jen málo přesahuje například Moravu, je jedinečnou zemí, co se týče přírodních krás, velkého počtu pamětihodností i srdečnosti a pohostinnosti místních obyvatel. Pochlubit se může obrovskými horami, prostornými planinami, skalními útvary i úrodnými poli v nížinách, velkými jezery a spoustou neobvyklých přírodních výtvorů, malebnými vesničkami s tradiční lidovou architekturou, starými městy a v neposlední řadě nádhernými pravoslavnými kláštery, které zde v rámci zemí bývalé Jugoslávie vykazují největší hustotou.

Navzdory tomu všemu zůstává ze strany velké části českých cestovatelů neprávem opomíjenou zemí. Určitou návštěvnost zaznamenávají více méně pouze hory na západě, metropole Skopje a jezero Ohrid se stejnojmenným městem na jeho břehu. Do ostatních regionů, především těch ve východní části země, z cizinců zavítá málokdo. 

S noclehy jsem si hlavu příliš lámat nemusel. Relativní bezpečnost i teplé noci umožňovaly komfortní spaní pod širým nebem. Kromě toho jsem býval často zván do domácností nejen čaj, ale i na přenocování. I všeobecně nízké ceny potravin včetně místního ovoce a zeleniny rovněž zpříjemňovaly pobyt. 

Velký sál, 2. patro

Vstupné dobrovolné

Pořad je uveden v rámci projektu Kulturně vzdělávací pořady a je finančně podpořen z Fondu kultury a cestovního ruchu 2021.

Akce probíhají v souladu s aktuálními opatřeními a nařízeními Vlády ČR a Ministerstva zdravotnictví ČR. Sledujte náš web.

 

Kdy: 19. říjen
V kolik hodin: 18:00
Vstupné: dobrovolné

Plakát akce

Plakát Autostopem po Severní Makedonii