ERIKA MANN, kabaretistka - válečná reportérka - politická komentátorka

Výstava
Plakát ERIKA MANN, kabaretistka - válečná reportérka  - politická komentátorka
Pořádá: výstava uspořádaná mnichovským literárním archivem Monacensia im Hildebrandhaus

Otevírací doba knihovny: všední dny 8:00 – 19:00, soboty 9:00 – 13:00

První výstava, která se věnuje výhradně životu a dílu Eriky Mann (1905–1969), nejstarší dcery Thomase Manna a Katii Mann. Pozornost je zaměřena především na angažovanost Eriky Mann ve prospěch svobody a demokracie.

Erika Mann patřila k „taneční generaci“ 20. let 20. století, ztělesňovala typ nové ženy, psala náladové fejetony pro noviny, milovala divadelní skandály, procestovala autem celou Evropu a užívala si života jako dcera ze slavné rodiny. Blížící se národní socialismus jí politicky otevřel oči. Od té doby vnímala Erika Mann jako svůj úkol politickou osvětu a nezalekla se žádných konfliktů. Se svým kabaretem Die Pfeffermühle slavila v lednu 1933 v Mnichově velké úspěchy. Sláva tohoto souboru se rozšířila daleko za hranice Mnichova, ale už v březnu 1933 byl soubor donucen k exilu. Kabaretní forma boje proti Hitlerovi pokračovala v mnoha německy mluvících zemích navzdory zákazům vystupování a navzdory sledování ze strany úřadů až do roku 1936 a v letech 1935 a 1936 slavila úspěchy i v tehdejším Československu.

Politická situace ve světě pak přinutila rodinu Mannových k emigraci do Spojených států amerických. V USA zahájila Erika Mann svou druhou kariéru jako politická komentátorka, autorka knih a válečná reportérka.

Konec druhé světové války znamenal pro Eriku Mann konec práce válečné reportérky, jako novinářka však záhy ostře kritizovala studenou válku. Také jako správkyně pozůstalosti a vydavatelka děl otce Thomase Manna a bratra Klause Manna dál sledovala vášnivě světové dění.

Výstava představuje životopisné dokumenty, dopisy, rukopisy, fotografie, filmové záběry a originální zvukové záznamy ženy, která byla až do konce svého života velkou bojovnicí, ženy, která je zajímavou a reprezentativní postavou dějin 20. století s vysoce aktuálním poselstvím pro současnost.

Výstavu uspořádanou mnichovským literárním archivem Monacensia im Hildebrandhaus, kde je uložena také rozsáhlá literární pozůstalost Eriky Mann, adaptoval Goethe-Institut do češtiny.

více zde: https://www.goethe.de/ins/cz/cs/ver.cfm?fuseaction=events.detail&event_id=22153184&

Krajská vědecká knihovna v Liberci, čítárna, -1. patro

Kdy: 18. říjen - 15. prosinec
Vstupné: zdarma

Plakát akce

Plakát ERIKA MANN, kabaretistka - válečná reportérka  - politická komentátorka