Britské etapy - Putování za hroby československých vojáků

Přednáška
Plakát Britské etapy -  Putování za hroby československých vojáků
Pořádá: KVK v Liberci ve spolupráci s Československou obcí legionářskou Jednotou Liberec a Klubem vojenské historie Tobruk–Dunkerque. Konání akce bylo finančně podpořeno Libereckým krajem v rámci projektu Připomínání historických událostí I. až II. světové války.
Host: Libor Sečka, český diplomat, v letech 2009 až 2015 byl velvyslancem České republiky v Číně a od ledna 2016 do srpna 2021 velvyslancem ČR ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska.

Podle výroční publikace Asociace pro mezinárodní otázky pro rok 2016 byl jediným z 93 českých velvyslanců, který dostal důvěru vést českou diplomatickou misi v zahraničí již popáté.

Během okupace Československa odešlo v letech 1938–1945 mnoho našich občanů bojovat za svou vlast do zahraničí. Ve Spojeném království jich během druhé světové války působilo více než deset tisíc. Jednalo se zejména o letce, výsadkáře a příslušníky obrněné brigády, kteří se během válečných operací zapojili třeba do bitvy o Británii nebo obléhání Dunkerque. Někteří z nich dosáhli nevídaných úspěchů.

Libor Sečka, velvyslanec České republiky ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska, inicioval v roce 2020 projekt s názvem „Never Forgotten“ (Nezapomenuti), v jehož rámci se rozhodl uctít památku československých vojáků, kteří na území Spojeného království v době druhé světové války zemřeli. 

Postupně se vypravil na 125 pietních míst rozesetých po celém Spojeném království, aby na znamení úcty a vděčnosti symbolicky položil na hroby našich vojáků rudé růže. Své dojmy vztahující se nejen k jejich osudům, ale také k aktuálnímu dění, shrnul do devatenácti etap svého putování. Součástí všech zastavení jsou fotografie zachycující atmosféru navštívených míst.

Celý projekt byl věnován dvěma výročím: před osmdesáti lety přišli příslušníci Československé armády do Velké Británie a před pětasedmdesáti lety skončila druhá světová válka. Společně s velvyslancem se návštěv pietních míst zúčastnili i čeští krajané, zástupci britského parlamentu, místní samosprávy

a náboženských obcí, vysocí důstojníci armády, zejména pak Královského letectva (RAF), i historické spolky z obou zemí.

Mezi nejvýznamnější osobnosti, které se do projektu zapojily, patří známý komentátor The Times, člen Sněmovny lordů baron Daniel Finkelstein, poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu, sir David Amess, Paul Bristow a Greg Hands, nebo naši úspěšní fotbalisté Tomáš Souček a Vladimír Coufal.

Kresbu na obálce laskavě vytvořil Pavel Reisenauer  

V​​elký sál, 2. patro

Kdy: 3. květen
V kolik hodin: 17:00
Kde: hlavní budova
Vstupné: dobrovolné

Plakát akce

Plakát Britské etapy -  Putování za hroby československých vojáků