Kočičí rytíř – komiks

Výstava
Plakát Kočičí rytíř – komiks
Pořádá: Tomáš Řízek, Krajská vědecká knihovna Liberec

Tchajwanská manga tvoří významnou součást současné tchajwanské kultury. Představují umění mladé generace tchajwanských umělců, která dokáže oslovit české teenagery a otevře jim cestu do světa tepajícího životem. Objeví svět, kde démoni hledají starodávný poklad a shromažďují se na malém ostrově chráněném duchy přírody – na Tchaj-wanu. Zvěřinec démonů vycházející z Klasické knihy Hor a moří odráží zvláštnosti moderní společnosti v tomto fantastickém, ale milém příběhu, který byl oceněn několika cenami.

Vystaven výběr z ilustrací z dílů: Kočičí rytíř a soumrak bohů, Kočičí rytíř a Měsíční bohyně

O autorovi:Jie Jü-tchung: Kreslíř autorských manga komiksů, do kterého se přerodil z businessmana. Odpromoval na Katedře výtvarných umění Tunghajské univerzity. Již jeho dětský sen byl kreslit manga a vždy mu šla dobře tušová malba témat žánru bojových umění. Doufá, že tuší kresleným komiksem dokáže vyjádřit příběh skrytého nitra čínské kultury.

Seznam důležitých ocenění a událostí v autorově kariéře:
2008-2009: „Mučedník“ vyhrál cenu pro nové talenty ve výpravném komiksu tchajwanského Vládního úřadu pro informace.
2010: „Meč mnoha vášní“ (scénář Chuaj Šang, kresba Jie Jü-tchung) byl nominován na cenu pro nové talenty MICC japonského nakladatelství Kódanša a v 7. ročníku Ceny zlatého draka v ČLR, dále získal ocenění pro nejlepší komiksový talent v 1. ročníku soutěže Zlatý komiks Vládního úřadu pro informace a bronzovou medaili ve 4. ročníku „Mezinárodní komiksové soutěže ministerstva zahraniční Japonska“.
2012: „Tajný meč a lehká oblaka“ byl nominován na cenu pro nejlepší komiks pro dospělé v 9. ročníku Ceny zlatého draka v ČLR.
2021: „Kocourek“ získal Národní vydavatelskou cenu za vynikající dílo a cenu za nejlepší dílo v mezinárodní ilustrátorské soutěži Hii Ilistration .
2012: „Potulný rytíř“ a „Modli se za Japonsko“ získaly cenu za vynikající dílo v mezinárodní ilustrátorské soutěži Hiii Ilustration.
2012: Spolupráce s japonskou oděvní značkou Blue Way na animaci designu produktů.
2013: Spolupráce na reklamních předmětech k filmu „Vlny vášně“.
2014: Reprezentace na výstavách pro francouzskou firmy Angi’s Land.
2015: Na mobilní komiksové platformě Line Webtoon vychází komiks bojových umění a fantasy „Kočičí rytíř“.

„Partneři výstavy:
Krajská vědecká knihovna Liberec, Státní fond kultury České republiky, Mi:Lu Publishing, Tchajpejská ekonomická a kulturní kancelář Praha, Ministerstvo kultury Tchaj-wan
 

Kdy: 1. květen - 9. červen
Kde: hlavní budova, -1. patro
Vstupné: zdarma

Plakát akce

Plakát Kočičí rytíř – komiks