Genetická genealogie

Přednáška
Plakát Genetická genealogie
Pořádá: Krajská vědecká knihovna v Liberci a Matyáš Moc
Účinkuje: Mgr. Jakub Krchák

Objevte skryté příběhy svých předků na přednášce o genetické genealogii – vědní disciplíně propojující analýzu genetické informace s historickými prameny. Moderní genetická analýza pomáhá vyplňovat mezery v rodinných záznamech a odhalovat vzdálené příbuzné, o kterých jste neměli tušení. Jako hobby se stala celosvětovým fenoménem posledních let.

Databáze čtyř největších společností nabízejících genetickogenealogické testy – Ancestry, 23andMe, FamilyTreeDNA (všechny USA) a MyHeritage (Izrael) mají v současnosti souhrnně více než čtyřicet milionů testovaných osob z celého světa. Mezi nimi je také několik desítek tisíc Čechů.

V rodinném bádání umožňuje analýza autozomální DNA objevit příbuzné po celém světě, s trochou štěstí nebo porcí tvrdé práce dohledat neznámé otce nezapsané v matrikách i před několika generacemi či najít biologické rodiče lidem z dárcovských gamet. Pomáhá objevovat neznámou historii jednotlivců, rodin i celých společenství. Propojování rodokmenů skrze genetické shody nás sbližuje a umenšuje rozdíly mezi námi.

Hostem přednášky bude Mgr. Jakub Krchák, podnikatel v oboru umělé inteligence, spoluzakladatel a administrátor facebookové skupiny Genetická genealogie. Jeho hlavní odbornost spočívá v autozomálním testování, mapování DNA segmentů na předky a vytváření rodokmenů amerických shod ze jména a příjmení. Věnuje většinu svého času výzkumu v největší databázi Ancestry, a jako svou oblíbenou společnost uvádí 23andMe. Mezi jeho oblíbené nástroje patří DNAPainter a 529andYou.

 

Kdy: 3. duben
V kolik hodin: 18:00
Kde: Hlavní budova, Velký sál, 2. patro
Vstupné: 50 Kč

Plakát akce

Plakát Genetická genealogie