Sjednocení v rozmanitosti

Výtvarná soutěž na téma Sjednocení v rozmanitosti
Výtvarná soutěž navazuje na loňskou soutěž na téma Krakonoš. Má motivovat děti k tomu, aby byly otevřené vůči ostatním, nehodnotily lidi podle vzhledu nebo původu, ale vnímaly jejich jedinečnost. Děti z Polska, Česka a Německa budou mít příležitost vyjádřit své myšlenky, pocity a porozumění tomu, jak rozmanitost může být silou, která spojuje, a ne rozděluje. Výtvarné práce ve formátu A4 nebo A3 odevzdávejte do 30. března na infopultu Krajské vědecké knihovny v Liberci.
Hlavní cíle soutěže:
- Jednota v rozmanitosti – ukázat, že i přes rozdíly v kulturách, tradicích či původu můžeme vytvářet soudržnou a silnou komunitu. Práce dětí by měly ilustrovat, jak různé skupiny, které tvoří společnost, mohou spoluexistovat v harmonii a vzájemném respektu.
- Podpora tolerance a porozumění – ve společnostech čelíme stále častěji výzvám spojeným s integrací, přijetím rozmanitosti a porozuměním jiným kulturám. Práce by měly dětem ukázat, jak důležité je respektovat druhé lidi a být otevřený různým perspektivám.
- Důraz na hodnotu multikulturního soužití – práce mohou odkazovat na různé tradice, zvyky, náboženství či jazyky, které jsou součástí zemí účastnících se soutěže.
- Rovnost a přijetí – soutěž bude usilovat o ukázání rovnosti ve společnosti bez ohledu na pohlaví, věk, původ či sociální status. Hodnotou je také přijetí ostatních lidí takových, jací jsou, se svými individuálními vlastnostmi, které mohou přinést něco výjimečného do společného života.
- Spolupráce mezi skupinami – práce mohou zobrazovat spolupráci a solidaritu mezi národy, kulturami a komunitami, například při přípravě nějakého projektu.
Jaké mohou být příklady prací?
• Koláž znázorňující děti různých národností – Děti mohou vytvářet práce, které ukazují, jak různé kultury mohou spoluexistovat na jednom místě, zohledňující tradice, oděv, jazyk, ale i svátky či národní symboly.
• Ilustrace společné práce ve skupině – Obrázek zobrazující děti z různých zemí pracující společně na projektu, ukazující, jak spolupráce může vést k úspěchu a vzájemnému respektu. Mohou to být i obrázky sportovních soutěží osob s postižením (že se jich také mohou účastnit).
• Symbolika jednoty a rozmanitosti – Kresby ukazující symboly jednoty (např. spojené ruce, různorodé květiny, strom) v kombinaci s prvky odkazujícími na různé tradice (např. svátky, festivaly, kulturní symboly).