Knihovníci doporučují

Otřesné svědectví o životě v komunistickém ráji, kde se naprosto zhroutila ekonomika a obyvatelé umírají hladem (při hladomoru v letech 1993–1994 zahynuly podle odhadu dva miliony lidí). Autor vypráví o unifikovaném bydlení, škole s krutými tresty, funkcionářském kastovnictví. Děsivé jsou jeho vzpomínky na hladomor, kdy se každý staral jen sám o sebe a mrtví zůstávali ležet celé hodiny na ulicích bez povšimnutí. Lidé vařili polévku ze stromové kůry, chytali krysy, docházelo dokonce ke kanibalismu. V roce 1988 se Hjokovi rodiče rozhodli uprchnout do Číny. Působivé svědectví o nelidském režimu.
Kniha v našem katalogu

„Zámek, ten vás vychová! Ten z vás udělá úplně jinýho člověka.“
Jiří Češka, Zbenice
„Je to jako v životě, máte periody, kdy jste nahoře nebo kdy jste dole, a říkáte si: Tady stojí barák, do kterýho jsem nacpal tolik, že mám v kapse jenom desetikorunu a nemám na to, abych synovi koupil něco do školky. Je to jako na houpačce."
Pavel Kuře, Martinice
S předmluvou Constantina Kinského a Karla Schwarzenberga.
Co takhle pořídit si zámek? Tato kniha přináší pozoruhodný portrét patnácti svérázných osobností – novodobých „zámeckých pánů“, kteří v sobě našli dost odvahy, touhy a dobrodružné povahy, aby si koupili zámek. Přesněji, většinou jen jeho ruinu. Uskutečnění svého snu od té chvíle věnují veškerý svůj čas, peníze i své fyzické síly. Často zámku podřizují i osobní vztahy. To všechno pod jediným společným jmenovatelem Aby po nás něco zůstalo.
Rozhovory a fotografické portréty autorského týmu česko-německé fotografky a publicistky Kateřiny Sýsové a spisovatelky, editorky a publicistky Anny Novotné vznikaly několik let. Odbornou poradkyní jim byla kunsthistorička Monika Švec Sybolová.
Kniha v našem katalogu

Málokomu se podaří pobývat v Severní Koreji, aniž by vedle sebe měl všudypřítomného průvodce a byl pod neustálým dohledem. Koreanistce Nině Špitálníkové se to povedlo v životě hned dvakrát. Jako jedna z mála na světě se zúčastnila studijních pobytů na Kim Il-songově univerzitě za vlády obou posledních vůdců Kim Čong-ila a Kim Čong-una. Co obnášelo studium v jednom z nejtužších diktátorských režimů na světě? Jak vypadá bezprostřední severokorejská realita? Jak se režim změnil během pár měsíců po převzetí moci Kim Čong-unem? Autorka se v textu snaží nalézt odpovědi na tyto i mnohé další související otázky a na základě osobní zkušenosti přináší vhled do segmentu severokorejského života.
Kniha v našem katalogu