Móda ve spirále času - Pohled na módní dění 20. a 21. století (BMČ)

Přednáška
Plakát Móda ve spirále času - Pohled na módní dění 20. a 21. století (BMČ)
Pořádá: KVK v Liberci
Lektorka: Jana Máchalová, historička módy a publicistka

Pohled na módní dění 20. a 21. století

Móda je citlivým barometrem, reaguje na změny sociální, politické, žije v symbióze s uměním.

Oděv je kulturní metaforou těla, vypovídá o tom, kdo jsme, nebo kým bychom chtěli být, je nástrojem tvorby identity.

Až do šedesátých let 20. století panoval módní diktát: nepřizpůsobit se mu, znamenalo vyřadit se ze společnosti. V době postmoderní jsme se začali setkávat v trendech s rozmanitými styly nabízenými paralelně. Nabídka se rozšiřovala a každý si vybíral, co chtěl, jak ze švédského stolu. Oděv se postupně vymanil ze stereotypu pohlaví, rasy a feministického prohlášení, že je jen sexuálním vábidlem.   

Od čtyřicátých let 20.století si mladí lidé jako reakci na oficiální módu vytvářeli vlastní styly v oblékání, které byly spojeny s hudebním děním. V době globalizace, kdy se internet stal informační dálnicí, začaly tyto opovrhované subkultury expandovat do hlavního proudu, tak jako piercing a tetování. Špičkoví návrháři bez zábran vykrádali kulturní skříně minulosti, sport infikoval sféru luxusu a nové technologie dodávaly oděvu vyšší funkčnost. Ekologie se stala trvalým inspiračním tématem, zatímco masová nadprodukce oděvů vyráběná levně, nekvalifikovaně v třetím světě, měla jen omezenou životnost.

Móda a populární kultura jsou všeobecně považovány za povrchní. Jsou to ale projevy hluboké potřeby člověka povznášet se a zkrášlovat svou těžkou každodenní existenci. Po staletí bylo hlavní doménou krásy umění. V posledních desetiletích, kdy se v umění stále více prosazují jeho konceptuální filosofické aspekty a téma krásy je potlačeno, snaží se této osiřelé krásy ujmout móda. Ale udrží si toto postavení v budoucnosti? 

Velký sál, 2. patro

Akce probíhají v souladu s aktuálními opatřeními a nařízeními Vlády ČR a Ministerstva zdravotnictví ČR. Sledujte náš web.

 

Kdy: 10. březen
V kolik hodin: 18:00
Kde: hlavní budova
Vstupné: dobrovolné

Plakát akce

Plakát Móda ve spirále času - Pohled na módní dění 20. a 21. století (BMČ)