Google poezie (offline)

Výstava
Plakát Google poezie (offline)
Pořádá: KVK v Liberci

Už jste někdy na internetu našli něco, co by vás vůbec nenapadlo hledat? Možná to byla google poezie!

Tak se od určité doby říká objevům ve výsledcích takzvaného našeptávače googlovského vyhledávání, kdy algoritmus vytáhne na základě slova nebo několika písmen z nejvyhledávanějších výrazů pár frází a poskládá je způsobem, který dává nečekaný smysl. V podstatě vznikne kratičká báseň.

Prvním, kdo s touto formou výrazněji pracoval, byl Fin Sampsa Nuotio, který v říjnu 2012 začal shromažďovat google poezii ve finštině. Brzy navázal s anglojazyčnou variací Google Poetics, a ta v březnu 2013 inspirovala tvůrce české Google poezie v čele s Tomášem Miklicou. I v tuzemsku šlo původně o čistě internetový projekt, jenž ale po letech na Facebooku a Instagramu vyvrcholil vydáním tištěné sbírky Google poezie: Psáno našeptávačem. Knihu v roce 2020 pokřtil sám Nuotio, přičemž předmluvu napsal jazykovědec Karel Piorecký.

Pár výtvorů umělecky založeného algoritmu teď můžete potkat v prostorách naší knihovny. Tato výstava, která prostupuje celou knihovnou, na vydání knihy navazuje, když google poezii vytrhává z jejího přirozeného online prostředí a i offline umožňuje zažít radost z nepředvídatelnosti algoritmových pochodů. Nezapomínejte přitom, že básnící algoritmus si nic nevymýšlí – staví jen a pouze na tom, co lidé na Googlu skutečně hledají…

Dernisáž výstavy za osobní účasti autora české google poezie Tomáše Miklici se koná ve čtvrtek 28. dubna v 17 hod. 

umístění výstavy: schodiště

Kdy: 7. duben - 29. duben
Kde: hlavní budova, schodiště
Vstupné: zdarma

Plakát akce

Plakát Google poezie (offline)