To nejlepší z Jižní Ameriky: VENEZUELA, PERU, ARGENTINA A BRAZÍLIE

Přednáška
Plakát To nejlepší z Jižní Ameriky:  VENEZUELA, PERU, ARGENTINA A BRAZÍLIE
Pořádá: KVK v Liberci
Host: RNDr. Jaroslav Líska, geograf, v Jižní Americe navštívil 10 zemí, v Riu byl ve favele sv. Marty, v deštném lese v okolí Iquitos a na Amazonce u místních Indiánů

z cyklu Knihovníci a přátelé knihovny cestují

Zájemci uvidí Caracas, faunu savany  Los Llanos (kapybara, pekari páskovaný, mravenečník velký, pásovec pampový, ibis rudý,  anakonda velká, krokodýl orinocký, piraňa obecná), kultovní Machu Picchu, bájné Cuzco, Amazonii s  faunou, mondénní Buenos Aires, Andy, Patagonii s hejny tučňáků a tuleňů, Ohňovou zemi, ledovec Perito Moreno, řeku Paraná se sídly milionářů,  nejkrásnější vodopády světa  Iguaçu, největší elektrárnu v Brasilii Itaipú, Rio de Janiero s pohádkovou polohou v  tropickém  NP Tijuca, symboly Ria – s  Corcovadem a  Cukrovou homoli, světoznámou pláž Copacabanu,  stadion Maracaná, nejkrásnější a největší  karneval světa,  favelu sv. Marty a  NP Pantanal.

Dr. Jaroslav Líska, geograf

Je dlouholetý popularizátor geografie a organizátor Zeměpisných přednášek. V Lovosicích vedl nepřetržitě 50 let Zeměpisný klub a Hovory s osobnostmi. Sám přednáší a předává poznatky ze svých cest a zemí, které osobně navštívil. Vystudoval odbornou geografii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v době, kdy na katedře geografie přednášeli bardi české geografie, profesoři Vlastimil Häufler, Václav Král, Karel Kuchař, Bohumír Jánský, docenti Josef Brinke či Ludvík Mucha  a mnozí další. Jména známá všem zájemcům o geografii. Po dalším studiu získal akademický titul RNDr.

Jaroslav Líska učil  zeměpis zprvu mimo Prahu na všech typech škol, později  v Praze na církevní škole, gymnáziu, obchodní akademii, a na Technické univerzitě v Liberci. Působil i na Generálním ředitelství Českých drah u generálního ředitele a na Radnici Jihozápadního Města u starosty.

Na své cesty po České republice, Slovensku, Evropě, Asii, Africe, Severní i Jižní Americe, se vždy dokonale připravil. V současnosti, ve svých 74 letech, velmi  rád svými přednáškami  obohatí zájemce o cestování a geografii. Jeho nejžádanější přednášky jsou: Velká cesta po Austrálii, Jižní Amerika 1 - Venezuela, Peru, Argentina, Brazílie a Velká cesta po Číně.

Jaroslav Líska se věnoval  obsáhlé  populární zeměpisně publikační činnosti v renomovaných denících, v Lidové demokracii – čtvrteční zeměpisná stránka, ve Svobodném Slově – sobotní příloha, v Rádiu Svobodná Evropa – zeměpisná pásma z celého světa a v Českém rozhlase měl oblíbená zeměpisná půlhodinová pásma o Evropě - Univerzita třetího věku. V aktivní činnosti stále pokračuje.

Kdy: 19. září
V kolik hodin: 17:00
Kde: hlavní budova, Velký sál, 2. patro
Vstupné: 50,- Kč

Plakát akce

Plakát To nejlepší z Jižní Ameriky:  VENEZUELA, PERU, ARGENTINA A BRAZÍLIE