Vymazané z krajiny

Výstava
Plakát Vymazané z krajiny
Pořádá: KVKLI, Książnica Karkonoska Jelenia Góra

Výstava akvarelů Dariusza Godawy.

Autor je vášnivý nadšenec cestování po českých cestách a silnicích na motorce a ví, že mnoho míst stále čeká na zachycení v obrazech. O to větší radost má z první výstavy právě v České republice. Výstava ilustruje starší sudetskou a lužickou architekturu. Spíše dokumentárním způsobem představuje historické výjevy měst, ulic a domů, těch, které už neexistují, a těch, které ještě střeží historická paměť a architektonická tradice tohoto regionu. Podstávkový dům, který představuje jádro lužické architektury, je hlavním tématem této výstavy neznající státních hranic. Obrazy nás zvou na melancholickou dějepisnou cestu barevnými akvarely českých a německých měst.

Výstava "Vymazáno z krajiny" je výsledkem historických zájmů a cest po České republice. Vedle typických akvarelů a velkých forem akrylu na plátně představuje autorovy obrazy na sádrových deskách zarámovaných do starého dřeva a kovu. Jde o výsledek autorovy dlouholeté práce ve stavebnictví a aplikace jeho rozvinutých myšlenek na využití vyztužených sádrových desek jako podkladu pro malbu. 

Obrazy zachycují tyto dochované i již neexistující domy a města a přinášejí s sebou nostalgické vzpomínky. Zobrazují stejný druh architektury ve třech sousedních zemích a podobné vzory a estetiku. Výstava není ničím menším než portréty domů, které mají stejně jako lidé duši a po staletí harmonicky utvářely architektonickou krajinu.    Rád bych, aby se tato výstava zamyslela nad tím, zda si moderní stavební trendy zachovají stejnou uniformitu i v budoucnu. Možná stojí za to se na chvíli zastavit a podívat se do malého okénka domu jako dítě s vlastními sny. 

Dariusz Godawa je absolventem Státní střední umělecké školy v Jelení Hoře a Uměleckého studia v oboru památkové péče v Nyse. Má za sebou několik samostatných výstav a účastnil se také několika skupinových výstav. Je držitelem ceny '' Nejzajímavější karkonošský výrobek'' za rok 2019 za obraz Wangova chrámu vytvořený na sádře. Je autorem aranží a zároveň stavitelem mnoha restauračních, sportovních a obytných staveb. Po dvaceti letech opět usedl ke stojanu a vrátil se ke své oblíbené technice akvarelu, kterou prezentuje na mnoha výstavách. O to větší radost má ze své první výstavy v České republice, která ukazuje kvality zdejší architektury. 

 

Kdy: 2. květen - 22. květen
Kde: Hlavní budova, -1. a 1. patro
Vstupné: zdarma