DĚTI ČTOU NEVIDOMÝM DĚTEM

 

Projekt ve školním roce 2019/20

 

Vzhledem k mimořádné situaci ohledně koronaviru se nahrávání zvukové knihy konat nebude. Nahrávku knihy Strašibraši budeme realizovat v příštím školním roce.

 

Konkurz se uskuteční za přítomnosti režisérky nahrávky Elišky Bejčkové. Ta si projev dětí, předvedený na vybraných ukázkách ze scénáře, nahraje a následně děti dle kritérií vybere do daných rolí.

Předpokládáme, že knihu budou nahrávat žáci 2. -  9. tříd a studenti středních škol.

Přihlášky posílejte na adresu: vojackova@kvkli.cz. Přihláška musí obsahovat: jméno, věk, třídu a název školy.

 

Anotace knihy

 

Baf a Bubu sice chodí jako všechna ostatní strašidla do strašidlácké školy, jenomže je strašení vůbec nebaví a moc jim ani nejde. Jsou tak nešikovní, že musí uprchnout před hněvem hlavního strašmistra a tak se dostanou do zapadlého městečka Kamsehraby. Svými pokusy o strašení tu ale vyvolají doslova kolotoč nehod a problémů, že mají co dělat, aby se z té šlamastyky vůbec dostali.  

 

 

Obecné informace

O projektu

Projekt se věnuje vydávání zvukových knih na CD nosičích, určených pro slabozraké, nevidomé a jinak tělesně handicapované děti, především paraplegiky. Tedy pro ty děti, pro které je čtení nedostupné. Prostřednictvím zvukových knih je seznamujeme se současnou dětskou literaturou v podání jejich vrstevníků. Zvukové knihy totiž nahrávají děti ze základních a středních škol.

Vedlejším, ale nijak zanedbatelným efektem projektu je i podpora čtenářství u dětí základních škol a výchova k solidaritě s handicapovanými lidmi. Věříme, že neméně podstatné je zjištění dětí, že něco tak samozřejmého, jako je čtení, které je mnohdy ani nebaví, je pro jinou skupinu dětí zcela nedostupnou záležitostí.

O projektu DĚTI ČTOU NEVIDOMÝM DĚTEM v pořadu Můj šálek čaje TV GENUSPLUS:

 

Podmínky k účasti na projektu

Děti nejprve přečtou námi vybranou knihu a pedagog následně vybere žáky, kteří dovedou hlasitě číst i s pochopením textu. Tito žáci pak své schopnosti předvedou na konkurzu, kde jejich projev posoudí režisér nahrávky. Ten rozhodne o konečném výběru čtenářů, kteří se v nahrávacím studiu zúčastní nahrávání.

Nahrávání probíhá pod vedením profesionálního režiséra v nahrávacím studiu knihovny. Hotová zvuková kniha je vždy slavnostně pokřtěna v obřadní síni liberecké radnice za účasti všech, kteří se na jejím vzniku podíleli i dětí, kterým je audiokniha určena, tedy nevidomých dětí.

Zvukové knihy

Zvukové knihy nahrané na CD nosičích jsou bezplatně poskytnuty všem speciálním školám pro nevidomé a zrakově postižené děti po celé České republice, Knihovně a tiskárně K. J. Macana a všem zvukovým knihovnám v ČR, Sdružení organizace nevidomých a slabozrakých v Liberci, dalším ústavům a organizacím pro slabozraké a nevidomé spoluobčany a organizacím, které se věnují handicapovaným dětem a o nahrávku projeví zájem – např. nemocničním oddělením, občanským sdružením, ústavům či jiným speciálním školám.

Zájemci o zvukové knihy kontaktujte: vojackova(at)kvkli.cz

 

Nahrané zvukové knihy:

Ivona Březinová: Začarovaná třída

Třída 3. A byla nejdřív úplně obyčejná jako ostatní třídy na škole Ale jednou se otevřely dveře a třída se rozrostla o tři nové žáky, bratry  Čáryfuka, Máryfuka a Podkočárníka. Jejich rodiče jsou kouzelníci a ve městě se zastavili kvůli dalšímu vystoupení. A od té chvíle se ve 3. A. děly věci…

 

L. Středa: O kočce Julii  

Pohádkové vyprávění o soužití spisovatele s kočkou Julií.

 

 

 

Iva Procházková: Pět minut před večeří

Malá Babetka miluje tatínkova vyprávění, a tak pět minut před večeří patří jen jim dvěma.Holčička se postupně dozví celý svůj příběh – jak se rodiče seznámili a jak se narodilo miminko Babeta, které však svět kolem sebe nevidělo. Babeta během tatínkova vyprávění znovu zažívá, jak hrozivý a přitom fantastický může být svět slepého dítěte.

 

Jiří Žáček: Nesedejte na ježka

Kniha vtipných a zároveň laskavých básniček, pohádek, hádanek a bajek Jiřího Žáčka děti nejen potěší a pobaví, ale také poučí…

 

 

Ivona Březinová: Praprázdniny

Prázdninové příhody sedmi archeologů, kteří se spolu se svými dětmi tráví léto ve vědeckém experimentu a žijí jako pralidé v době kamenné. Třináctileté Gábině a patnáctiletému Lukymu nejdřív připadá, že takové prázdniny budou k nepřečkání.

 

 

Iva Procházková: Únos domů

Po tragické smrti obou rodičů žije dvanáctiletý Libor obklopen luxusem u svého strýčka. Díky tomu se stane obětí únosu, ovšem únosci nevědí, že Libor není synáček z bohaté rodiny. Během chvilky se Liborův život promění v strhující boj o život. Libor neztratí odvahu a nejenže obstojí, ale najde i novou rodinu.

 

Alena Ježková: Staré pověsti české a moravské

Výběr z nově zpracovaných českých a moravských legend zavedou posluchače do dávných věků praotce Čecha. Autorka jim vštípila podobu dramatických příběhů a při jejich zpracování vycházela z historických pramenů i z poznatků současné archeologie.

 

 

Martina Drijverová: Sísa Kyselá

Zvuková kniha obsahuje knihu Sísa Kyselá i její volné pokračování Sísa Kyselá a ušmudlaný rytíř. Knihy vyprávějí trable dvou třeťáků Jeníka Placky a jeho spolužačky Sylvy alias Sísy Kyselé. V prvním díle Jeník vymýšlí, jak se protivné Síse pomstít, v druhém díle jsou oba o rok starší a Jeník pro změnu odhání další Sísiny  nápadníky.

 

Alena Ježková: Příběhy českých knížat a králů

Výběr z historických příběhů, které na základě historických pramenů přibližují život a vládu českých panovníků a jiných významných osobností českých a moravských dějin, např.: Boleslava I., Karla IV., Anežku Českou nebo příběhy o Oldřichovi a Boženě.

 

 

Jiří Kahoun: Školník Kulda je jednička

Jednoho dne přibude do čtvrté třídy nový žák Karel Kludský. Na hlavě nosí v zimě v létě kulicha, protože má celkem osm uší, na každé straně čtyři. Díky jim slyší neuvěřitelně daleko, a ví, co se kde děje a cosi lidé povídají. Tuhle úžasnou výhodu dokonale využije parta kamarádů - a to nejen při otevřeném boji s věčně nabručeným školníkem Kuldou!

 

Roald Dahl: Matylda

Matylda je mimořádně nadaná a inteligentní holčička a do školy začala chodit mnohem dřív než ostatní děti. Potká tam hodnou učitelkou Dobrotovou i velmi zlou ředitelku Kruťákovou. Také objeví své mimořádné schopnosti, jež využije v boji se slečnou Kruťákovou a svými hloupými rodiči.

 

Iva Procházková: Soví zpěv

Brémy 2046. Déšť. Vytrvalý, intenzivní, bez konce. Přesto život plyne dál, podle obvyklých pravidel vyspělé civilizace, s jistotou technické dokonalosti. Přívaly kalných vod však protrhnou „absolutně bezpečnou" Novou hráz. Sedmnáctiletý Armin, jeho devítiletá sestřička Géza a Rebeka, dívka plná otazníků, spolu prožívají tváří v tvář katastrofě vzrušující drama, při němž místo technických zázraků rozhodnou lidské city a činy.

 

Alena Ježková: Dračí polévka

Long má dva životy. Zatímco doma mluví vietnamsky a jí hůlkami, ve škole mluví česky, jí příborem a jmenuje se Láďa. Bydlí s mámou a dědou na pražském sídlišti. Tátu Long zná jen z Dračí legendy, kterou mu máma odmalička vypráví. Na chod rodiny pečlivě dohlíží děda. V den Longových dvanáctých narozenin ale přijede z Hanoje Cizinec, který o sobě tvrdí, že je Longův táta. Věci se zapletou a Long uteče z domova. Pomůže Longovi jeho ukrajinská kamarádka Světlana? Je děda podvodník? A jak se vaří Dračí polévka…?

Ukázka zde:

 

Iva Procházková: Uzly a pomeranče

Život čtrnáctiletého Darka se změnil po smrti matky, ke které měl velmi silný vztah. nejen, že se musí vyrovnat s její smrtí, ale i se složitým vztahem k otci, který smrt životní manželky řeší alkoholem. Taky se musí starat  o svou mentálně postiženou sestřičku Emu. Celou situaci ještě zhoršuje propuštění otce ze zaměstnání a těžká finanční situace rodiny. Velkou vzpruhou je pro Darka práce s koňmi na statku. A od chvíle, kdy poznal Hanku, která tak krásně voní po pomerančích, se jeho život zdá být perfektní. Román pro dospívající, ve kterém velkou roli hrají koně. Koně jako sny, koně jako vyjádření touhy po nespoutanosti, koně jako závazek, koně jako láska.

 

Daniela Fischerová: Pohoršovna

Tak jako zlobivé děti chodí do polepšovny, existuje i pohoršovna pro malá strašidýlka, která mají příliš měkké srdce a nechtějí nikoho strašit. V jedné třídě se sejde bludička Ťápota, sourozenci Vraždožrava a Mstižer Krutohlavovi, Ježibejby, Sudíček, který patří do čeledi Zlých sudiček, a několik hyperaktivních trpaslíků. A nastává jim hotové peklo. Ředitelka a jediná učitelka pohoršovny Zloberta Škudibertová se snaží z nich udělat řádná strašidla. Naštěstí se jí to moc nedaří, protože strašidelné děti jí statečně odolávají. Čeká je ale tuhý boj, v němž to s nimi chvílemi bude dost nahnuté!

 

Martin Vopěnka: Spící město

Čtyři sourozenci, nejstarší Kryštof, dvojčata Ema a Kristýna a malý Samuel se jednoho rána probudí a zjistí, že jejich rodiče upadli do záhadného spánku. A nejen oni, usnuli všichni rodiče po celém světě. Najednou si musí poradit docela sami. A co je ještě horší, malého Samuela unesou zloději dětí! Pro sourozence začíná každodenní boj, v němž vítězí ti silnější, vychytralejší a bezohlednější. Zároveň ale poznávají, jak je důležité držet při sobě, pomáhat si a nedat se. Podaří se jim malého Samuela zachránit? Probudí rodiče?

 

Ivona Březinová: Útěk Kryšpína N.

Kryšpín je prima, trochu plachý kluk. Kvůli poruše sluchu nosí sluchadla a některé zvuky, které jsou pro zdravého člověka samozřejmé, neslyší. Žije tak v maličko odlišném světě. Do kolektivu Kryšpín moc nezapadá, a tím, že je jiný, spolužáky provokuje. Kluci ze třídy brzy vycítili jeho zranitelnost a ubližují mu. Zpočátku víceméně nevinné útoky se na škole v přírodě změní v opravdovou šikanu. Kryšpín nakonec tlak okolí nevydrží a jedné noci z horské ubytovny uteče…

 

Petra Braunová: Dům doktora Fišera

Podivín doktor Fišer do svého domu obehnaného plotem s ostnatým drátem nikoho nepouští. Když se Petrův otec zmíní, že pro doktora pracuje, probudí v Petrovi zvědavost. V domě na kopci prý bydlí nějaký kluk. Nikdo ho ale nezná, do školy nechodí, nehraje florbal… Petrovi se podaří s pomocí kamarádky Kristýny a dokonalé lsti vniknout do domu. Co objeví, je šokující, a co bude následovat, ještě mnohem víc!

Projekt podpořili

Loga nebo vyjmenovaní donátoři

  • Nadace Syner
  • Ministerstvo zdravotnictví ČR
  • Nadace pro obnovu a rozvoj
  • Nadační fond Českého rozhlasu
  • Vydavatelství Euromedia group, a.s.
  • Nadační fond Lasvit
  • Statutární město Liberec
  • Pan Jindřich Prokopec
  • Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR
  • Nadační fond Tesco

             

    

        

 

 

2012 © All rights reserved - KVKLI | Autor ilustrací - Ivan Antoš | Created by CATCHEXCEPTION s.r.o.