Knihovníci doporučují

Nečíst
Miroslav Krobot
i jako e-kniha
Nečíst
264 stran

Útržky, úvahy, nonsensy, povídky. Myslí charismatického režiséra a herce putují fascinující postavy i vzpomínky: Český dobrodruh Eskymo Welzl si podává dveře s Jackem Kerouacem, Rolling Stones s maminčiným životopisem. Divokou krásu Jeseníků střídají parky Olomouce či divadlo v Chebu. Osobitý styl jednoho z nejvýraznějších mužů českého divadla a filmu vám odemkne dveře do světa fantazie, v němž je radost se ztratit.

Kniha v našem katalogu

Winterbergova poslední cesta
Jaroslav Rudiš
Winterbergova poslední cesta
435 stran

Jan Kraus je pečovatel a v Berlíně se stará o umírající. Pochází z Vimperku, od roku 1986 žije v Německu. S umírajícími tráví poslední chvíle jejich života. Někdy to jsou jen dny, jindy týdny, málokdy měsíce. Jedním z těch, které převáží na druhý břeh, je Wenzel Winterberg, rodák z Liberce, který je stejně starý jako tamní krematorium i Československá republika. Téměř stoletý muž trpí záchvaty historie, celý život pracoval jako tramvaják a nikdy nestudoval, ale přesto toho ví o historii hodně. Jednoho dne Krause požádá, aby s ním vyrazil na poslední cestu střední Evropou. Společně se vydají vlakem z Berlína do Sarajeva podle starého baedekru pro Rakousko-Uhersko z roku 1913. Putují po stopách Winterbergovy dávné lásky Lenky, která se ztratila na začátku poslední války. Venku je zima a za okny vlaku ožívají staré, dávno zapomenuté příběhy…

Kniha v našem katalogu

Deník farářky
Martina Viktorie Kopecká
Deník farářky
262 stran

O životě někde mezi nebem a zemí.
Boží cesty jsou nevyzpytatelné a nekonvenční farářka Martina Viktorie Kopecká o tom ví své. Valnou většinu jejího života se nezdálo, že bude aspirovat na službu v církvi – a přesto je dnes výraznou postavou Církve československé husitské. Jak vypadá život moderní farářky? To se dozvíte v jejích zápiscích, které se odvíjejí v rytmu církevního roku a nabízejí neopakovatelný vhled do zážitků ženy-kněze: od bohoslužeb až po setkání s papežem Františkem.

Kniha v našem katalogu

Hotel Adlon
Rodica Doehnert
Hotel Adlon
397 stran

Barvitá rodinná historie, která začíná lží a končí láskou. Rodica Doehnertová, autorka scénáře úspěšné třídílné televizní série Hotel Adlon, nechává ve své knize znovu ožít strhující historii legendárního grandhotelu a rodin Schadtových a Adlonových. Mistrovsky přitom klene oblouk od založení hotelu v době císařství až k jeho novému otevření ve sjednoceném Německu. Rodinnými ságami Hotel Adlon a Hotel Sacher nadchla miliony diváků po celém světě a obrodila žánr televizního románu.

Kniha v našem katalogu

Kristina Vavřincová
Sigrid Undset
Kristina Vavřincová
318 stran

Norsko. Nesmírně bohatá a nesmírně krásná země, nyní dějiště mnoha fiktivních „severských krimi“. Anebo také země Vikingů, jak ji představuje Netflix.
Ale co bylo mezi tím?
Co bylo mezi 9. stoletím, kdy vypluly první drakkary, dračí lodě Vikingů, a dnešní zemí blahobytu?
Sigrid Undsetová zasadila příběh norské dívky z urozeného rodu, Kristiny, do 14. století. Norsko tehdy nesvírala jen drsná příroda, ale také chudoba. Být urozený, neznamenalo být bohatý, neznamenalo nebýt udřený. Staré bohy dávno vystřídal křesťanský Bůh, a ten nebyl laskavý a nebyl odpouštějící.
Kristýna se jen jednou dopustí prohřešku proti panujícím zvyklostech a hlavně proti božím přikázáním, a pak statečně nese důsledky po celý svůj život.

Kniha v našem katalogu

Sleduji tě
Michael Robotham
i jako e-kniha
Sleduji tě
448 stran

Marnie Loganová má neustále pocit, že ji někdo sleduje. Cítí šimrání na krku, koutkem oka jako by vídala něčí siluetu, ale když se otočí, nikdo tam není. Ke strachu má však několik důvodů. Její manžel Daniel před rokem beze stopy zmizel a vzhledem k tomu, že policie nenašla ani tělo, ani žádné důkazy o tom, že by došlo k násilí, Marnie nemůže potvrdit, že je její muž po smrti a vybrat jeho životní pojistku. To by samo o sobě nebyl takový problém, nebýt toho, že jí Daniel zanechal spoustu dluhů a ten největší z nich po ní teď vymáhá místní mafián. Marnie ze zoufalství požádá o pomoc svého souseda, klinického psychologa Joea O’Loughlina. Joe se domnívá, že mu však Marnie ze své minulosti něco zatajuje, něco, co by ho mohlo dostat do hledáčku tajemného vraha…
Série Joseph O'Loughlin: 7.

Kniha v našem katalogu

Zátopek
Jiří W. Procházka
i jako e-kniha
Zátopek
215 stran

Fenomenální běžec Emil Zátopek posunul hranice lidských možností, je čtyřnásobným olympijským vítězem a držitelem mnoha světových rekordů. Jeho výkon z olympiády v Helsinkách, kdy vyhrál závody na 5 km, 10 km i maraton, asi už nikdo nikdy nepřekoná. Ale znáte i jeho osobní příběh? Dynamické vyprávění sleduje Zátopka v prolínajících se časových milnících obsahujících jeho vzestupy i pády. Zachycuje i temnější rysy jeho povahy. Poznejte příběh sportovní legendy, jež dosáhla nemožného. Zátopek chtěl prostě jen běhat. Knihu napsal Jiří W. Procházka podle filmového scénáře Davida Ondříčka, Alice Nellis a Jana P. Muchowa.

Kniha v našem katalogu

Olympia
Volker Kutscher
i jako e-kniha
Olympia
589 stran

Uprostřed všeobecného olympijského nadšení musí Gereon Rath v utajení vyšetřovat vraždu v olympijské vesnici. Vládci Německa se obávají, že hry sabotují komunisté. O tom má Rath své pochybnosti a odvádí svou práci spíše apaticky, zvlášť když má své vlastní problémy: je hostitelem amerických turistů a jeho manželka Charly na protest odešla z domu. Poté v olympijské vesnici narazí na kolegu s komunistickou minulostí, který se také zdržoval na místě činu. Zatímco je podezřelý vystaven brutálním výslechům SS, dojde ke druhé vraždě. Rath horečnatě pátrá, aby zabránil další smrti, přičemž netuší, že již byl vynesen i jeho vlastní rozsudek smrti.
Série Gereon Rath: 8

Kniha v našem katalogu

Má lady Jane
Cynthia Hand ad.
Má lady Jane
407 stran

Historie se nemusí brát příliš vážně… Dopřejte si královskou zábavu!
Jana Greyová má za sebou totéž, co řada šlechtičen před ní: svatbu s naprosto cizím mužem. Navíc má tu smůlu, že sňatkem se ocitla přímo uprostřed politického komplotu, který svrhl z trůnu jejího bratrance, krále Eduarda, a z ní udělal královnu. Na celých devět dní! Má opravdu vládnout, nebo řešit, že má hrad plný spiklenců a její novomanžel se ve dne proměňuje v koně?
Originální fantasy na motivy historických událostí, které ale nebere příliš vážně. Čeká vás dokonalý černý humor, nadsázka, láska, dobrodružství a dokonce i troška magie.

Kniha v našem katalogu

Muž bez tváře
Peter May
i jako e-kniha
Muž bez tváře
389 stran

Z Velké Británie do Bruselu cestují dva muži: novinář Neil Bannerman a Kale — vrah.
Bannerman od cesty neočekává nic víc než zdlouhavé politické rešerše, avšak místo toho se ocitne uprostřed tragédie. Jeho hostitele, rovněž žurnalistu, najdou společně s britským ministrem v politikově domě v centru Bruselu, oba mrtvé. Podle všeho se navzájem zastřelili. Novinářova autistická dcera Tania, která se během přestřelky schovávala v šatně, posléze nakreslí mrazivý obrázek, na němž je ještě třetí člověk — muž bez tváře. Neil Bannerman se zničehonic nechtěně zaplete do vyšetřování vraždy.

Kniha v našem katalogu

Historie včel
Maja Lunde
i jako e-kniha
Historie včel
382 stran

Norská spisovatelka Maja Lunde po knihách pro dospívající mládež napsala svůj první román pro dospělé „Historie včel“ v roce 2015.
Kniha vzbudila velký ohlas, a určitě i zděšení.
Včela.
Bereme ji jako samozřejmost. A často jako… obtížný hmyz. Možná, že jsme letmo zaznamenali šíření nemocí včelstev… Koho napadne, do jaké míry je lidstvo existenčně závislé na tomto malém tvorovi?
Maja Lunde předkládá tři volně se prolínající a na konci románu propojené příběhy.
Angličan William se kolem roku 1852 trápí vývojem nového druhu včelího úlu.
Příběh Američana George začíná v roce 2007. Sledujeme jeho putování s včelstvy po USA, aby jeho včely opylily rostliny tam, kde již včely dávno nežijí.
A smrt dýchá z příběhu Tao, mladé ženy, která se po několika pandemických katastrofách v roce 2098 živí jako většina ostatních Číňanů – ručním opylováním květů, které je jedinou nadějí na přežití lidí, když včely a další hmyz dávno zmizely ze Země. A s jejich ztrátou přišla ztráta všeho, za čím se lidstvo hnalo. Veškerý pokrok zastavila smrt včel. Svět se vrátil k pouhému boji o přežití.
Cenná kniha, ze které mrazí.

Kniha v našem katalogu

Sága rodu Hardacrů
C. L. Skelton
i jako e-kniha
Sága rodu Hardacrů
567 stran

Sága rodu Hardacrů je rozmáchlým příběhem popisujícím cestu jejich rodiny z chudoby až na samý vrchol. Dramatický generační román sleduje osudy jejích členů od viktoriánských dob až do 50. let 20. století. Zatímco v okolním světě probíhaly důležité historické události, Hardacrové se od skromných počátků vypracovali až k obrovskému bohatství. Tři děti zakladatele rodu a jejich potomci poznají lásku, nenávist, vášeň i neštěstí, jejich životy ovlivní neobyčejné události búrské války, první světové války, pádu burzy na Wall Street, Hitlerova Německa, druhé světové války i bombardování Londýna.
Sága rodu Hardacrů je poutavé vyprávění o tužbách, osudu a rodinných vazbách, u nějž budete s nedočkavostí obracet další stránky.

Kniha v našem katalogu