Týden knihoven 2022

Přijďte si vyzkoušet, co vše vám nabízí knihovna, a třeba se stane vaší celoživotní láskou! V Týdnu knihoven pro vás máme pestrou paletu pořadů, soutěží, tradičně oblíbených i nových a neobvyklých akcí, mezi nimiž si vybere úplně každý. 

Týden knihoven 2022

V prvním říjnovém týdnu nového školního roku se jako vždy koná celostátní knihovnická kampaň Týden knihoven, kterou vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků SKIP ČR. Knihovny napříč celou zemí při ní chtějí společně veřejnost upozornit na širokou škálu služeb a možností, jež se všem bez rozdílu a zcela zdarma v knihovnách nabízejí. I naše liberecká knihovna opět připravila pestrý program po všechny generace.

Program:

  • Děti se mohou těšit na oblíbené Rande naslepo s knihou nebo na sobotní dopolední pohádku s názvem Pták Žal, kterou nabídneme 8. října v 10 hod. Se svými rodiči či prarodiči si mohou zasoutěžit v zábavném literárním kvízu Rozuteklé příběhy a především se u nás i na pobočkách všichni noví dětští čtenáři mohou v Týdnu knihoven registrovat zdarma.
  • Nadto zcela nově rozjedeme čerstvou novinku – kurz základů elektřiny a magnetismu pro zvídavé děti, který jsme nazvali Elektrohrátky a který zahájíme právě v Týdnu knihoven v úterý 4. října v 17 hod. Pro děti, které rády zpívají a hrají na rozličné bubínky a rytmické nástroje, jsme připravili nový hudební pořad s názvem Muzizvuky, jenž se poprvé uskuteční také v úterý 4. října od 16 hod. 
  • Teenagery a všechny mladé duchem jistě zaujme soutěžní klání o nejrychleji vyřešenou únikovou hru Případ ztracené knihy, do nějž se mohou v Týdnu knihoven přihlásit.
  • A také se nám opět o slovo hlásí Vinyl! V Týdnu knihoven pro Vás chystáme lákavou novou variantu, kterou jsme nazvali Gramočtení. Po celý týden na vás v Hudební knihovně budou čekat audioknihy na gramofonových deskách z fondu naší knihovny, které si můžete vypůjčit domů nebo rovnou přehrát na našem novém gramofonu a s novými sluchátky!
  • I v nabídce jednotlivých pořadů přinese Týden knihoven mnoho zajímavého. V pondělí 3. října v 18 hod. promítneme v knihovně dokumentární film Jana Šikla Rekonstrukce okupace o invazi sovětských vojsk do Československa v srpnu 1968, který obsahuje množství dosud nezveřejněných záběrů z různých míst v republice včetně Liberce.
  • V úterý 4. října v 17:30 hod. se zájemci o vojenskou historii mohou připojit ke komentované prezentaci Atypických objektů lehkého opevnění, kterou u nás pořádá Muzeum lehkého opevnění Na Pomezí v Tesařově.
  • Ve středu 5. října v 18 hod. vám nabídneme komponovaný literárně-hudební pořad Ženy kolem Boženy o ženských osobnostech, které ovlivnily život největší české spisovatelky.  
  • K aktuálnímu celostátnímu společnému tématu všech knihoven, jímž je udržitelnost, se vztahuje závěrečná přednáška našeho cyklu O vodě a s vodou, která nese název Vše o vodě. Do tajů vodního hospodářství nás v něm zavede Ing. Petr Vít, a to ve čtvrtek 6. října v 18 hod.
  • A v Týdnu knihoven najdou svůj prostor i senioři. Ve spolupráci s poradenským portálem Neztratit se ve stáří totiž připravujeme na pátek 7. října Poradenský den pro seniory a jejich blízké s nabídkou odborných přednášek a bezplatného poradenství.

Věříme, že si z naší nabídky může vybrat každý a těšíme se na nové návštěvníky a čtenáře!