Březen - měsíc čtenářů 2024

Březen - měsíc čtenářů je opět tu.  Přijďte si vyzkoušet, jak chutná knihovna! Po celý měsíc vás v liberecké knihovně čekají nejrůznější pořady, výstavy, soutěže a další zajímavosti.

S knížkou životem 

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlásil letos již 15. ročník akce Březen – měsíc čtenářů a rozhodl se jej věnovat těm nejmenším. Proto byl jako hlavní motto letošního ročníku zvolen slogan „S knížkou životem“. Knihovny tak chtějí jasně deklarovat, že jsou tu i pro ty nejmladší návštěvníky, kteří svou cestu ke knihám teprve hledají. A knihovny jim k tomu podávají pomocnou ruku.

Mnoho knihoven v naší zemi je zapojeno do mezinárodního projektu Bookstart, v němž se snažíme přivádět do knihoven děti již v batolecím věku, připravujeme pro ně program a pomáháme jim s rozvojem jejich budoucích čtenářských dovedností. A právě těmto našich zákazníkům (a nejen jim) je věnován letošní ročník Března – měsíce čtenářů.

Liberecká knihovna je do projektu Bookstart zapojena již od samého začátku. Náš čtenářský klub pro nejmenší děti Kolibřík se stal za dobu své existence velmi populární a jeho kapacita je neustále naplněna. Prošla jím již spousta dětí a mnohé z nich se staly našimi čtenáři a do knihovny chodí se svými rodiči pravidelně. 

Nejmenším dětem bude také věnován letošní ročník tradiční celostátní soutěže Čtenář roku, která je každoročně součástí Března – měsíce čtenářů. Soutěž nese letos název „Největší z nejmenších“ a my v ní hledáme čtenáře z té nejnižší věkové kategorie do 6 let, který se na základě aktivní účasti v našem klubu Kolibřík stal naším hojným a pravidelným čtenářem. Ten „Největší z nejmenších“ Libereckého kraje nás pak bude reprezentovat v celostátním klání.

Kromě soutěže Čtenář roku vás v březnu v liberecké knihovně čeká velmi bohatý program:

Program v knihovně:

2. 3. / 10.00 hod.

Bajaja

Pohádka plná odvahy a o tom, že často nejsou důležitá slova, ale činy. Sobotní pohádkové představení pro nejmenší. Vstupné: 50 Kč. Hraje loutkový soubor Klubíčko Cvikov.

 

5.–9. 3.

Rande naslepo (s knihou)

Letos na téma Knížky prověřené časem. Od 5. do 9. 3. nechte výběr svého knižního partnera na nás! Pro děti nabízíme též dětskou variantu.  

Koná se ve Všeobecné knihovně a v Knihovně pro děti a mládež.

V Hudební knihovně nabízíme po celý měsíc pod názvem „S audioknížkou do života – S ukolébavkou do hajan“.  

 

12. 3. / 16 hod.

Romain Gary: Příslib úsvitu

Listování životopisným románem pozoruhodného francouzského autora s paní Helenou Semerákovou. První setkání v rámci nového pravidelného pořadu Rendez-vous s knihou.

Koná se na pobočce Králův Háj.

 

13. 3. / 17 hod.

Literární toulky Evropou - Elena Ferrante

Srdečně vás zveme na další setkání s oblíbenými knížkami. Pořadem provází Mgr. Vladimíra Hamalová.

 

14. 3. / 17—19:30 hod.

Natři to knihovníkům

Sestavte tým pěti hráčů a přijďte do knihovny na „hospodský“ kvíz. Ti nejlepší se utkají s týmem záludných knihovníků o pohár mistrů. Registrace do 13. 3. na velechovska@kvkli.cz. Koná se v čítárně denního tisku na podlaží -1.

 

16. 3. / 9:30 hod.

Jak podpořit mozek k lepšímu výkonu

Přednáška a ukázka lekce trénování paměti. Lektorka Bc. Michaela Valterová, certifikovaná trenérka paměti I. stupně.

 

19. 3. / 20 hod.

S baterkou do knihovny aneb Ať žijí duchové!

Netradiční, trochu strašidelná večerní výprava knihovnou s prvky soutěže a divadelní podívané. Tentokrát pro děti. Nutné přihlášení na www.kvkli.cz.

 

22. 3. / 19 hod.

Noc s Andersenem

Oblíbené dětské nocování v knihovně na téma komiks. Určeno dětem do 11 let. Nutná registrace na www.kvkli.cz. Pořádá Knihovna pro děti a mládež.

 

Po celý měsíc:

Pohádkový galimatyáš

Soutěž pro nejmenší čtenáře. V průběhu celého měsíce budou v Knihovně pro děti a mládež na různých místech umístěné obrázky z pohádek. Poznáte, jaká je na obrázku chyba? Pracovní list si vyzvedněte u pultu.

 

Případ ztracené knihy - Detektivní výzva!

Staňte se nejrychlejšími pátrači této únikové hry. Pokud jste po ztracené knize ještě nepátrali a váš tým bude v březnu nejrychlejší, můžete se těšit na odměnu. Nezapomeňte si předem domluvit termín.

 

Na návštěvě u Bedřicha Smetany

K Roku české hudby jsme pro vás v Hudební knihovně zřídili poslechové místo. V březnu zde můžete popřát Bedřichu Smetanovi k jeho 200. narozeninám.

 

100 přání pro knihovnu

Popřejte naší knihovně k jejím 100. narozeninám! Ti nejlepší z Vás od nás dostanou dárek.  Čtenářská výzva na sociální sítí Facebook. Sledujte na profilu @knihovnaliberec.

 

Čtenářská výzva 2024

Připojte se k letošní Čtenářské výzvě na našich pobočkách Králův Háj, Machnín a Ruprechtice. Databáze knih každoročně zveřejňuje 20 témat, jejímž cílem je přečíst za rok 20 knih. Na svých pobočkách najdete předem vybrané knihy, které podmínky výzvy splňují.

Další informace v knihovnách a na www.databazeknih.cz.