Virtuální univerzita třetího věku
Aktuálně: připravujeme nové kurzy
Šlechta habsburské monarchie
prof. PhDr. Jan Županič, Ph.D.
Kurz vás zavede do světa, kde tituly určovaly společenské postavení i prestiž. Seznámíte se s pravidly titulatury, udělováním šlechtických hodností i symbolikou erbů a predikátů. Dozvíte se, jakou roli přitom hrálo katolické vyznání a jak se šlechtictví postupně otevřelo také ženám. Závěrečná přednáška pak představí cizince v habsburské monarchii a šlechtické tituly ze zahraničí. Výsledkem je pestrý obraz šlechty jako elity, která po staletí formovala evropské dějiny.
Jižní Asie - nejpestřejší exotika naší planety
RNDr. Aleš Krejčí, CSc.
Vydejte se s námi na dobrodružnou cestu do jedné z nejbarevnějších a nejrozmanitějších oblastí světa. Jižní Asie nabízí dechberoucí přírodní scenérie a starobylé kultury. V šesti přednáškách poznáme tropické pralesy, zasněžené vrcholy Himálaje, země na rovníku, kouzelný Siam, životadárný Mekong i největší souostroví naší planety. Kurz vás zavede od mystiky posvátných hor až po pulzující tropické moře.
Skupinka od 10:00 - Šlechta habsburské monarchie
Skupinka od 13:00 - Jižní Asie: nejpestřejší exotika naší planety
Účastnický poplatek 500 Kč
Setkáme se na první přednášce v úterý 3. 2. 2026 tradičně ve čtvrtém patře - malý sál.
Přednášky budou probíhat v těchto datech:
3.2.
17.2.
3.3.
17.3.
31.3.
14.4.
Co je to Virtuální univerzita třetího věku?
VU3V je aktivita v oblasti seniorské výuky, která zpřístupňuje vzdělávání označované jako Univerzita třetího věku (U3V) těm zájemcům, kteří se z různých důvodů nemohou nebo nechtějí účastnit prezenčního studia U3V v sídlech vysokých škol nebo univerzit.
Garantem studijního programu a organizačním garantem VU3V je Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity v Praze. Další informace o VU3V Portálu vzdělávání seniorů.
Jak probíhá studium?
- přednášky probíhají každých 14 dní v úterý od 10 a 13 hod. v naší výukové místnosti
- jeden kurz obsahuje celkem 6 přednášek, z nichž každá trvá 60 minut
- studenti společně sledují přednášku, kterou lektorka pouští na plátno
- po každé přednášce studenti společně vyplní test, další test studenti vypracují již samostně buď v knihovně nebo doma (přihlašují se pomocí svých přihlašovacíh jmen a hesel)
- student během semestru samostatně vyplní 6 dílčích testů (které mohou opakovat několikrát, dokud není spokojen s výsledným počtem bodů) a jeden závěrečný (lze vyplnit pouze jednou)
- nepovinným úkolem je vypracování eseje na téma právě studovaného kurzu
- mezi jednotlivými přednáškami může student studovat individuálně buď přes internet sledováním opakované videopřednášky nebo v tištěné podobě z obdržených sylabů
- na Závěrečném semináři studenti obdrží Pamětní list o absolvování daného semestru
- po absolvování 6 semestrů je student pozván na slavnostní promoci do auly ČZU v Praze
Podmínky pro úspěšné absolvování semestru
- účast na společných přednáškách (omluva možná )
- minimálně jednou úspěšně samostatně vypracovaný test
- dílčí test z každé přednášky - min. 5 bodů z 10, počet opakování neomezený
- celkový závěrečný test - min. 10 bodů z 24, pět možností opakování
- nepovinně - vypracování eseje na dané studované téma, účast na Závěrečném semináři, příp. promoci
Kontakt
V případě jakýchkoliv dotazů se obracejte na naše lektorky:
Jarmila Mejstříková, tel. 482 412 113, e-mail: mejstrikova@kvkli.cz
Pavlína Nejedlá, tel. 482 412 128, e-mail: nejedla@kvkli.cz
