Kultura - Kreativita - Kompetence

Loga spojena_2023 2 (jpg)

Výzva č. 0317/2023 – Rozvoj kompetencí: Vzdělávací aktivity pro pracovnice a pracovníky KKS v rámci Národního plánu obnovy – iniciativa Status umělce a umělkyně, komponenty 4.5 Rozvoj kulturního a kreativního sektoru

Projekt "Kultura - Kreativita - Kompetence". Registrační číslo 0317000006

Cílem projektu je realizace vzdělávacího cyklu pro kulturní a kreativní sektor v Libereckém kraji i mimo něj. V průběhu roku 2024 proběhne v prostorách Krajské vědecké knihovny v Liberci 8 vzdělávacích aktivit určených převážně manažerům, ale i dalším pracovníkům divadel, muzeí, galerií, knihoven a dalších kulturních institucí, neziskových organizací a spolků, kteří mají potenciál se profesně rozvíjet.

Kontakty:

  • Mgr. Blanka Konvalinková, konvalinkova@kvkli.cz, tel. 602499982
  • Jaroslava Starcová, j.starcova@seznam.cz, tel. 724834517

Probíhající akce

Work Life Balance aneb Spokojený život

Jedním z hlavních předpokladů spokojeného života je porozumět sám sobě a žít v souladu se svými hodnotami, mít spokojené vztahy a činit vědomé kroky, které přináší výsledky. Tento tréninkový program je příležitostí nejen získat tipy jak na to, ale velkou část už přímo v jeho průběhu odpracovat. 

  • Životní spokojenost, jak ji tvořit?
  • Moje životní i pracovní hodnoty
  • Jak se mi daří je žít a podporovat v osobním i pracovním životě
  • Stres jako hybatel našich životů, kdy pomáhá a kdy už škodí
  • Jak rozumět svému stresu a emocím a účinně s nimi zacházet
  • Disciplína v řízení sebe (nejen v čase)
  • Tipy pro efektivní sebeřízení
  • Praktické návyky pro skutečné naplnění svých plánů a cílů

Lektor: Mgr. Oldřich Kvasnička

jednatel společnosti Aperta, s.r.o., lektor, konzultant, kouč
Zaměřuje se na vzdělávací a tréninkové moduly soft skills, individuální i týmové koučování a manažerské konzultace s důrazem na osobní rozvoj. Má bohaté zkušenosti se vzděláváním dospělých. Zajímají ho průřezová témata, rád kombinuje a hledá souvislosti mezi osobním a pracovním životem. Výborně se orientuje v rozvojových tématech motivace a sebemotivace, stres managementu, leadershipu a aktivním prováděním změn.


  • Kdy:      ve středu 16. října 2024 od 9:00 do 15:30 hod.
  • Kde:     Krajská vědecká knihovna v Liberci, Malá konferenční místnost (2. patro), Rumjancevova   1362/1

Přihláška:  https://bit.ly/Přihláška-Work-Life-Balance-aneb-Spokojený-život

Počet účastníků: 12

Účastníci obdrží osvědčení o absolvování semináře.

Bez účastnického poplatku.

Občerstvení bude zajištěno.

Připravované akce

Finanční řízení pro nefinanční manažery

26. 11. 2024

Vytvoření firemní strategie, základní principy podnikových financí. Lektorka vysvětlí základní ekonomické pojmy, principy a postupy firemní ekonomiky.

Počet účastníků: 20

Lektorka: Ing. Veronika Lencová, Ph.D., MBA

Proběhlé akce

6. Personalistika v kulturních organizacích

Kurz proběhl 16. září 2024 v Malé konferenční místnosti Krajské vědecké knihovny v Liberci

V knihovnách a menších kulturních institucích se jen velmi zřídka setkáváme jak s personálními útvary, tak i s pozicí samostatného personalisty. Přesto je personální práce součástí každodenní činnosti vedoucích pracovníků na všech stupních řízení. Lektor je autorem nové publikace Personalistika v knihovnách, kterou účastníkům kurzu představí a jejímž obsahem je zejména vedení personální agendy, pracovněprávní vztahy, pracovní poměr, výpověď z pracovního poměru, kvalifikace a vzdělávání pracovníků, práce z domova, kolektivní vyjednávání, odměňování za práci, ochrana osobních údajů, etický kodex a další témata.  

Lektor: Ing. Richard Ščerba, MBA  

Lektor je zkušeným personalistou, který od června 2020 do dubna 2023 působil jako ředitel Odboru personálního a mezd Národní knihovny ČR. Nyní působí jako ředitel odboru personálního a státní služby Ministerstva životního prostředí.    

 

5. Evropské peníze pro kulturu aneb Nebojte se projektové žádosti z fondů EU

Seminář proběhl 14. června 2024 ve Velkém sále Krajské vědecké knihovny v Liberci.

Cílem semináře bylo seznámit účastníky s oborem projektového řízení a možnostmi jeho využití v rámci přípravy, plánování a realizace projektů spolufinancovaných z fondů EU v České republice. Účastníci semináře získali přehled o požadavcích kladených v praxi na přípravu a plánování projektového záměru a seznámili se s vybranými částmi dokumentace projektů spolufinancovaných z evropských fondů, které byly aplikovány na příkladu projektového záměru spolufinancovaného z vybraného dotačního titulu fondů EU v ČR. Absolvováním semináře účastníci získali souhrnné informace k posílení znalostí a dovedností pro přípravu žádostí o dotaci pro projekty spolufinancované z fondů EU v programovém období 2021–2027. Obdrželi odkaz na  materiály, které mohou při zpracování projektů využít. 

Lektor: 

Ing. Lukáš Melecký, Ph.D., vedoucí Katedry mezinárodních ekonomických vztahů, Ekonomická fakulta, VŠB – Technická univerzita Ostrava. Dlouhodobě spolupracuje s Národním orgánem pro koordinaci MMR ČR v oblasti vzdělávání zaměstnanců implementační struktury fondů EU a širokého spektra žadatelů a příjemců podpory z programů spolufinancovaných z fondů EU v ČR. V praktické rovině se dlouhodobě věnuje poradenské, konzultační, vzdělávací a lektorské činnosti v širokém spektru oblastí znalostí projektového a dotačního managementu využívaných při řízení regionálních, národních a mezinárodních projektů…

V závěru semináře vystoupila zástupkyně Euroregionu Nisa paní Lenka Kotrbancová s informacemi o možnostech čerpání dotací z Euroregionu Nisa.

4. Mezi mlýnskými kameny aneb „Jsem malým šéfem“

Seminář proběhl 28. května 2024 ve Velkém sále Krajské vědecké knihovny v Liberci.

Role „malého šéfa“ je klíčová pro chod instituce. „Malý šéf“ žije v neustálých sociálních interakcích, je v bezprostředním kontaktu se svým šéfem, ale i s podřízenými, s klienty. Působí v komunikačních, koordinačních, manažerských, odborných a oponentských oblastech. Účastníci semináře získali kompetence pro ideální vystupování v jednotlivých rolích. Naučili se pracovat s prvky, které ovlivňují komunikaci v pracovním týmu, seznámili se se zásadami efektivního vedení týmu i s metodami, jak motivovat tým pro společnou práci.

Lektoři:

Mgr. Karel Opravil, lektor a konzultant pro školské, rodinné a firemní vztahy, původním povoláním učitel s bohatou praxí vedoucího pracovníka ve vzdělávacích institucích různých typů …

Mgr. Marek Tvrdoň, dlouholetý lektor, původním povoláním učitel na základní a střední škole, ředitel ZŠ, řešitel vzdělávacích projektů …

Společně vytvořili značku KAOMAT, pod kterou pořádají semináře a vzdělávací kurzy o komunikaci v pracovních týmech, zabývají se koučinkem i mentorinkem, jsou autory několika publikací.

3. Kybernetická bezpečnost: jak žít a přežít v kyberprostoru

Seminář proběhl 23. dubna 2024 ve Velkém sále Krajské vědecké knihovny v Liberci.

Cílem semináře bylo předat uživatelům srozumitelnou a lidskou formou základní pravidla kybernetické bezpečnosti, ukázat opomíjené souvislosti a dobrou praxi pro běžné uživatele IT, kterou účastníci dokážou využívat v soukromém i profesním životě.

Lektoři:

Mgr. David Kudrna, Google certifikovaný trenér pro Česko a Slovensko, vzdělávací mikroinfluencer a popularizátor kybernetické bezpečnosti. Vystudoval magisterský obor Informační studia a knihovnictví v profilaci Technologie ve vzdělávání na MU v Brně. Kromě toho má za sebou řadu specializačních kurzů, více než čtyři roky pracoval v oddělení vzdělávání NÚKIB. Usiluje o to, aby vzdělávání bylo zážitkové a motivovalo návštěvníky kurzů k odpovědnosti v kyberprostoru.

Mgr. Petra Kudrna Sobková, lektorka digitálních technologií a designérka digitálních vzdělávacích produktů. Pět let působila na oddělení vzdělávání NÚKIB, kde získala profesní reputaci a řídila vzdělávací projekty národního rozsahu.

Společně založili vzdělávací značku Kudrna Sobková, která se specializuje na zážitkové vzdělávání pro rozvoj digitálních dovedností. Na stránce https://kudrnasobkova.cz/ najdete podrobné informace.

2. Řešení konfliktů a zvládání manipulace

Seminář proběhl 14. března 2024 v Malém poslechovém sále Krajské vědecké knihovny v Liberci

Cílem semináře bylo rozvinout komunikační a prezentační dovednosti zaměstnanců v rozhovorech s problémovými klienty a posílit sebedůvěru pro zvládání obtížných komunikačních situací:

  • zvládat komunikačně obtížné situace a konflikty - naučit se „pro mě“ vhodné techniky zvládání obtížných situací včetně integračního řešení
  • pojmenovat základní asertivní postupy a procvičit se v jejich užívání
  • procvičit se v dovednostech při zvládání manipulace či nedorozumění při jednání s klienty
  • pojmenovat osobní preferovaný způsob řešení konfliktů
  • vyměnit si zkušenosti účastníků při jednání v těchto situacích
  • Jaké jsou důvody rostoucí agrese klientů? Které z nich mohu ovlivnit a jak? Jak nepřikládat do ohně agrese klientů? Praktické tipy pro zvládání slovní agrese.

Lektor: Mgr. Michal Knězů Mrvka, MBA, jednatel společnosti Aperta, s.r.o., lektor, konzultant, kouč. Více než 23 let se věnuje vzdělávacím a tréninkovým modulům soft skills, vedení workshopů, moderaci konferencí, individuálnímu a týmovému koučování, manažerským konzultacím. Specializuje se na prezentační, lektorské dovednosti. Je vyhledávaným odborníkem v oblasti systémů hodnocení pracovníků a tvorby firemních strategií, především personálních.

1. AI revoluce: umělá inteligence jako příležitost i hrozba pro společnost   

Seminář proběhl 22. února 2024 ve Velkém sále Krajské vědecké knihovny 

Cílem semináře bylo v reakci na celospolečenský fenomén umělé inteligence seznámit účastníky s aktuálními otázkami masivního vstupu umělé inteligence do sociálního prostoru, vybavit účastníky schopností pracovat s vybranými nástroji umělé inteligence (ChatGPT, Dalle-3, DeepL, Gemini, List Maps atp.) v profesních situacích i v seberozvojových aktivitách, dát příležitost účastníkům kriticky reflektovat limity a hrozby, spojené s těmito technologiemi v profesním i osobním životě. Lektor zaujal účastníky jednak teorií a vysvětlením vstupu AI do sociální sféry společnosti i jedince (se zdůrazněním jejího rychlého vývoje) a také množstvím praktických příkladů jejího využití. 
Účastníkům poskytl prezentaci i možnost pozdějšího online setkání.

Lektor: PhDr. Petr Škyřík, Ph.D.

Odborný asistent, vedoucí Katedry informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, pedagog

Podrobné informace o lektorovi.


V souladu s výzvou byla pro rok 2024 zvolena témata z oblasti digitálních a manažerských dovedností včetně komunikačních, a také téma finanční gramotnosti.

Účelem a přínosem je vytvoření rovných a stabilnějších podmínek pro rozvoj oboru a zároveň posílení jeho konkurenceschopnosti.

Projekt "Kultura-Kreativita-Kompetence" se uskutečňuje za finanční spoluúčasti Evropské unie prostřednictvím NPO a Ministerstva kultury a za finanční podpory Libereckého kraje. Registrační číslo projektu 0317000006