Březen - měsíc čtenářů 2023

Březen jako vždy patří čtenářům a literatuře. Přijďte do knihovny na některou z našich literárních akcí, zapojte se do soutěže, vypůjčte si knihu naslepo nebo si kupte nové čtivo či hudbu v naší burze! V březnu máme v knihovně pro každého něco!

Březen - měsíc čtenářů 2023. Zpátky do knihoven

Po celý měsíc březen bude v liberecké knihovně, stejně jako v mnoha dalších knihovnách ČR, probíhat velká celostátní kampaň na podporu čtenářství a knihoven známá jako Březen – měsíc čtenářů. Liberecká knihovna si opět pro své návštěvníky připravila pestrou nabídku literárních pořadů a akcí.

Pro letošní ročník jsme připravili ucelený literární program obsahující celou řadu atraktivních pořadů, akcí, výstav a soutěží pro různé věkové i zájmové skupiny, prostě pro každého něco!

Kampaň letos již po čtrnácté vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR. Letošní ročník má příznačně podtitul Zpátky do knihoven.

Kampaň zahájíme v sobotu 4. března dopolední dětskou divadelní pohádkou Čert to vzal v podání souboru Čmukaři Turnov. Od 7. do 11. března se čtenáři na hlavní budově, pobočkách i v dětském oddělení mohou zapojit do oblíbené čtenářské akce Rande naslepo s knihou. 7. března se u nás uskuteční unikátní česko-rakouská Slam Poetry show a 13. března konečně pokřtíme novou povídkovou knihu uznávané romské autorky Ireny Eliášové.

I odborná veřejnost si tentokrát přijde na své. 14. března pořádáme konferenci Čtení – cesta ke vzdělání na téma Knihovny a školy, která probíhá v rámci krajského projektu NAKAP II. Ještě ten samý den odpoledne se u nás znovu otevře oblíbená Burza knih a časopisů, v nabídce budou i skripta, cizojazyčné knihy a hudba. Na 15. 3. si pro nás společnost Aperta s. r. o. připravila přednášku O čtení, pohádkách a vzniku identity o tom, jak se identita formuje právě čtením.

A v samém závěru kampaně v pátek 31. března dostanou slovo současní autoři našeho regionu na česko-polském pomezí. Liberecký autorský kruh LAK u nás spolu s polskými autory pokřtí novou společně vydanou česko-polskou čítanku Z obou břehů. Poslední pátek v březnu patří také tradičně dětem – uskuteční se pro ně u nás oblíbené přespávání v knihovně pod názvem Noc s Andersenem.

Po celý měsíc se navíc děti mohou zapojit do soutěže Rozuteklé obrázky v Knihovně pro děti a mládež, v níž budou poznávat, do které knížky patří zatoulané literární postavy. Na profilu knihovny na sociální síti Facebook zveřejníme každý pátek nový úkol v hravé soutěži o Literárních „fake news“ Liberecka. A milovníci audioknih si mohou vychutnat výstavu Nečtu! Poslouchám před Hudební knihovnou, která nás přenese do světa mluveného slova a literatury na audioknihách.  

Součástí Března – měsíce čtenářů bude také jako vždy soutěž Čtenář roku, v níž budeme letos hledat toho nejvěrnějšího čtenáře, tedy čtenáře, který naši knihovnu v uplynulém roce navštěvoval nejvíce. Ten nejvěrnější čtenář z knihoven v Libereckém kraji nás posléze bude reprezentovat v celostátním klání soutěže.

Program všech akcí v kampani najdete také níže na plakátě či v přiloženém pdf dokumentu ke stažení.

Podrobné informace o celé nabídce knihovny v kampani Březen – měsíc čtenářů najdou zájemci i na webových stránkách knihovny v oddíle Kalendář akcí.